| potatodespotatonr12345 a întrebat:

Teakwondo este un sport brutal sau este o arata martiala in care trebuie sa iti pastrezi calmul si discicplina este unul dintre cei mai importanti factori?

6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Pastratul calmului si disciplina personala sunt foarte importante in orice aspect al vietii... din ce stiam eu.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu este un sport brutal, este o arta martiala faimoasa si spectaculoasa

| Lostlyric a răspuns:

Nu exista nimic brutal intr-un sport - este o maniera prin care iti consumi energia si cresti nivelul endorfinelor. Exista doar tehnici de lupta sau aparare. Autodisciplina este un factor important in orice arta martiala. Antrenorii introduc in antrenamente si tehnici de autodisciplina. La judo, spre exemplu, dupa fiecare antrenament, eram pusi sa meditam. Ma rog, ce intelegea fiecare prin meditatie. Sau existau momente cand antrenorul ne spunea povesti legate de pastrarea calmului in diferite intamplari tensionate ale vietii de zi cu zi. Era asa...ca un fel de bonus. Pentru ca a cunoaste o arta martiala nu inseamna a iesi afara si a da cuiva in cap si nici a te baga in situatii violente. Ci a evita situatiile violente (defensiva) si doar in cazul in care nu puteau fi evitate, atunci intrai pe ofensiva.

| potatodespotatonr12345 explică (pentru Lostlyric):

Mersi man dar eu m-am referit daca este un sport ca mma sau box care sunt mult mai brutale?

| Cosmin86 a răspuns (pentru potatodespotatonr12345):

Mma si box sunt brutale daca participi la concursuri.

doar la antrenament nu e brutal, nu te loveste nimeni tare sau sa te faca KO la un antrenament.

Vrei sa participi la concursuri? Sau doar sa faci pentru tine?

| Lostlyric a răspuns (pentru potatodespotatonr12345):

Acum inteleg la ce te referi, man. Si daca vrei sa intelegi ce inseamna un sport brutal, atunci uita-te la tehnicile practicate in Box sau in Artele Martiale Mixt. Taekwondo nu este un sport brutal.