| Mihai1765 a întrebat:

tocmai m-am apucat de sala si na fac exercitii doar ca voiam sa stiu ce pot lua ca sa cresc in masa musculara mai repede (nu steroizi)

11 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Poti lua o combinatie de proteine cu carbohidrati insa nu recomand.

| TheBoyTheCool24 a răspuns (pentru aimullah123):

Ești conștient că ai mâncat așa ceva de n ori? Cred c-ai pus la mișto răspunsul.

| aimullah123 a răspuns (pentru TheBoyTheCool24):

Prefer sa cred ca esti obosit, ca sa nu cred altceva.
El a pus intrebarea "voiam sa stiu ce pot lua ca sa cresc in masa musculara mai repede (nu steroizi)". Deci intreaba ce suplimente poate lua care favorizeaza cresterea masei musculare.
Eu i-am raspuns ca poate suplimenta cu proteine si carbohidrati, cum ar fi GFX-8, doar ca nu recomand astfel de suplimente deoarece afecteaza rinichii si ficatul. Ba mai mult decat atat un stiudiu a aratat ca 70% din produsele testate aveau cantitati detectabile de metale grele precum cadmiu, plumb si arsenic.
Nu mai zic de faptul ca cele mai multe dintre ele contin zahar, indulcitori artificiali si alte substante care ne pot face rau.

| TheBoyTheCool24 a răspuns (pentru aimullah123):

Am uitat de suplimente, instant m-am gândit la alimente, scuzele mele.

| aimullah123 a răspuns (pentru TheBoyTheCool24):

Iar eu am fost cam agresiv. Iarta-ma!

| Cosmin86 a răspuns (pentru aimullah123):

Bine ca dai exemplu o porcarie de supliment, gen GFX.
Da exemple de suplimente de CALITATE, care nu afecteaza NIMIC.

| aimullah123 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca as cunoaste unul care nu afecteaza nimic, l-as da ca exemplu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru aimullah123):

ON - whey gold. Avizat medical si FDA (avizul FDA se obtine foarte greu).

| aimullah123 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da tu ai citit in viata ta macar o data eticheta la Whey gold standard de la ON ca sa vezi care sunt celelalte ingrediente dupa amestecul proteic?
aromă, colorant (curcumină), sare, îndulcitor (potasiu acesulfam, sucraloză), un complex de enzime (amilază, protează, celulază, beta-D- galactozidază, lipază).

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Salut!

Sunt mai mulți factori din cauza cărora nu crești în masă musculară pe lângă alimentație : felul cum te antrenezi și odihna. Te antrenezi corect și eficient, dormi suficient noaptea? Verifică-le și pe astea două iar dacă totul este ok, din experiența personală, îți pot spune că nu mănânci suficient și poate că nici ce trebuie. Ai nevoie de :
- 1, 5 - 2g / kg de proteine
- 4g - 5g / kg de carbohidrati
- 1g - de grasimi
Pentru proteine poți folosi: Piept de pui, hrișcă, năut, soia, fasole, linte, tofu, iaurt grecesc
Pentru carbohidrați: Orez, paste integrale, cartofi, fulgi de ovăz, mazăre
Pentru grăsimi: oleaginoase
- În mare parte am scris ce folosesc și eu, poți face diverse rețete cu ingredientele menționate. Succes!

| zandueaj96 a răspuns:

Asta voiam sa-i zic si eu