| argint321 a întrebat:

va dau funda. daca imi raspundeti la urmatoarea intrebare, fac acasa de doua ori pe saptamana sa zic sala fac 5 serii flotari 3 abdomene si 3 serii tractiuni la bara, iar dupa ridicari cu gantera 5 serii biceps 5 serii dupa cap 5 serii pentru piept. mentionez ca de doua ori pe saptamana ma antrenez vreau sa stiu daca e bine asa?

Răspuns Câştigător
| Adrianetc a răspuns:

Nu este prea bine si o sa-ti spun si de ce : In primul rand daca tu faci aceste exercitii de 2 ori pe saptamana muschiul se obisnuieste si nu mai progresezi deloc. Iar Tu intr-o zi iti suprasoliciti prea mult corpul si poti sa faci supra antrenament degeaba. Iti poti impartii grupele pe zile astfel incat sa ai un randamanent mai mare si sa nu-ti obosesti muschii degeaba. Luni poti baga piept, ridicari cu gantera pe masa orizontala, si daca ai si banca inclinata si fluturari. Iar marti bagi tractiuni pentru spate ramat cu gantera. Si miercuri bagi brate : Intai triceps cu gantera : gasesti tu pe net si dupa aia biceps. Daca faci asa, grupele o sa aiba mai multa energie pentru fiecare, si nu o sa te suprasoliciti.

4 răspunsuri:
| Gabitzu9292 a răspuns:

Da e foarte bine dar depinde cate faci in acele serii si sa nu te suprasoliciti

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabitzu9292):

De ce sa nu te suprasoliciti?

| Gabitzu9292 a răspuns (pentru Cosmin86):

Prea multe exercitii distrug corpul trebuie sa faci regulat

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabitzu9292):

Nu am zis prea multe, ci pe alea pe care le faci, sa fortezi la rupere, sa-ti depasesti limitele