| davidblg123 a întrebat:

Voiam sa ma apuc de sala pentru ca sunt foarte slab si slab in sensul ca nu am forta sa ridic lucruri ce ar trebui sa pot si pentru ca sunt slab in sensul ca sunt băț.
Am 14 ani, in noiembrie fac 15 si am 1 76.
Am auzit ca e recomandat de la 16 ani sa mergi la sala dar nu prea cred ca pot pati mare lucru.
As fi vrut niste sfaturi despre ce sa mananc, ce sa lucrez, etc.

6 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

In cazul tau baga mancare calumea ca sa hranesti muschii obositi de dupa antrenament in asa fel incat sa se refaca si sa creasca in zilele de pauza. Mananca orice friptura cat de multe fripturi, cartofi, orice prostie poti manca, dar nu recomand zaharul. Antrenament poti face timp de 1 saptamana doua full body, iar apoi sa incepi un antrenament clasic gen: piept, spate, picioare, umeri-trapez, brate.

| davidblg123 explică (pentru RobertMoon):

Nu de alta da am auzit ca opreste cresterea si ca poate afecta inima sau ceva. De mers la sala eu ma gandeam sa merg luni, marti si vineri.

| RobertMoon a răspuns (pentru davidblg123):

E prea putin de 3 ori pe saptamana, du-te macar de 4 ori si fa 2 grupe pe zi (una mare+una mica).

| bustamante a răspuns:

Dacă tu crezi ca nu poți păți mare lucru te înșeli! Mergi la sala și la 20 ani o sa ai mijlocul rupt ca mine!

Sfat de la mine, am fost sportiv. Mergi la sala începe cu rezistență, în mod special ia-ți un antrenor care să își bată capul cu tine. Chiar dacă ți se pare banal recomand sa începi cu 1 kg de câte ori poți și sa innumeri

| Cosmin86 a răspuns (pentru bustamante):

Ai mijlocul rupt ca te-ai antrenat PROST. Eu fac de la 16 ani si nu am nicio problema.

| davidblg123 explică (pentru bustamante):

Si daca ar fi sa incep cu rezistenta, cam cat sa o tin asa? 1 luna-2?