| Negrea_Mihai_1999 a întrebat:

.. vreau sa cresc in masa musculara cat mai repede, m-am apucat de o saptamana de exercitii si am nevoie de un sfat ce proteina sa iau sa cresc si un site...am 53 de kg la 19 ani si vreau macar sa mai pun 10 kg pe mine

Răspuns Câştigător
| Ady117 a răspuns:

Îmi cer scuze că am zis că îți răspund ieri, dar am avut altceva de făcut.
Deci, ca să intri în surplus caloric, trebuie să îți cumperi 2 cântare.
Unul pentru tine, să te cântărești în fiecare dimineață după ce ieși de la baie, iar celălalt pentru mâncare. Calculezi mâncarea în felul următor: să zicem că vrei să mănânci orez. Pui orez pe cântar cam 200 grame să zicem. Apoi cauți pe internet " câte calorii are 200 grame de orez ". Sper că ai înțeles ideea.
Trebuie să-ți alegi un număr de calorii pe care să-l testezi timp de o săptămână să vezi dacă iei în greutate sau dacă rămâi la aceeași greutate.
Să zicem că alegi 2.500 de calorii pe zi. Dacă la sfârșitul săptămânii ești mai gras cu măcar 1-2 kg înseamnă că ești în surplus caloric, iar dacă nu ai luat de loc în greutate, înseamnă că va trebui să mai crești caloriile de la 2.500 la 3.000 pe zi.
Evident că poți începe cu câte calorii vrei. Eu am dat un exemplu.
Baftă?

16 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Mananca, mananca, mananca. Mult.

| Negrea_Mihai_1999 explică (pentru Plato):

Asta fac mereu...mananc dar nu se pune deloc?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Negrea_Mihai_1999):

Ce mananci concret? Ia zi ce-ai mancat ieri.

| Negrea_Mihai_1999 explică (pentru Cosmin86):

Supe cu friptura de pui

| Cosmin86 a răspuns (pentru Negrea_Mihai_1999):

Ce cantitati? La ce ore? Am zis "concret". tu ai idee ce inseamna "concret"?

CUM o sa progresezi la sala, daca tu NU intelegi o intrebare simpla?

concret inseamna:

ora 8: 6 oua + 2 felii sunca de curcan + 4 felii paine integrala
ora 11: piept de pui (200gr) + orez brun + 2 rosii
ora 14: cotlet de porc (200gr) + cartofi la cuptor (150gr)
ora 17: 100 de grame de migdale
ora 19: 2 bucati file de somon (cam 300gr) + ciuperci cu unt (4 ciuperci)
ora 21: 2 iaurturi + o bucata de branza de capra (50gr)

Asta am mancat eu ieri.

Din ce spui ca mananci trebuie SA SE POATA CALCULA aproximativ cate grame de proteina si cate grame de carbohidrati consumi zilnic.

| Ady117 a răspuns (pentru Negrea_Mihai_1999):

Îmi cer scuze că am zis că îți răspund ieri, dar am avut altceva de făcut.
Deci, ca să intri în surplus caloric, trebuie să îți cumperi 2 cântare.
Unul pentru tine, să te cântărești în fiecare dimineață după ce ieși de la baie, iar celălalt pentru mâncare. Calculezi mâncarea în felul următor: să zicem că vrei să mănânci orez. Pui orez pe cântar cam 200 grame să zicem. Apoi cauți pe internet " câte calorii are 200 grame de orez ". Sper că ai înțeles ideea.
Trebuie să-ți alegi un număr de calorii pe care să-l testezi timp de o săptămână să vezi dacă iei în greutate sau dacă rămâi la aceeași greutate.
Să zicem că alegi 2.500 de calorii pe zi. Dacă la sfârșitul săptămânii ești mai gras cu măcar 1-2 kg înseamnă că ești în surplus caloric, iar dacă nu ai luat de loc în greutate, înseamnă că va trebui să mai crești caloriile de la 2.500 la 3.000 pe zi.
Evident că poți începe cu câte calorii vrei. Eu am dat un exemplu.
Baftă?

| Ady117 a răspuns:

Îți recomand să intri în surplus caloric și vrei lua în greutate.
Dacă nu știi cum să faci asta, lăsă-mi un mesaj aici și îți voi explica detaliat, nu e greu.
Eu am 20 de ani și tot cam aceeași greutate am și eu. Cam 55kg cred. Și 1, 74-1, 75.
O să încep și eu să mă îngraș, dar nu cu grăsime, ci cu masă musculară happy
Dacă vrei un supliment, poți lua iMass, dar nu prea cred că se merită...
Înlocuiește o masă, sau iei o masă în plus pe zi. Nu e cine știe ce și e destul de scump pentru cât te ajută...

| AnastasiaK a răspuns (pentru Ady117):

Ai observat vreodata detaliile alea "micute" de pe ambalajul oricarui supliment? Ma refer la lista cu ingrediente, informatiile nutritionale, precizarea ca "nu trebuie sa inlocuiasca o dieta variata si un stil de viata sanatos"...astea. Daca le citeai, poate nu mai faceai recomandari idioate cum ar fi sa inlocuiasca o masa.

| Ady117 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ai înțeles greșit, Anastasia.
Eu nu am spus să neglijeze o masă, i-am spus că, cam asta înseamnă acel supliment " iMass ".
Dacă îl ia în fiecare zi, asta ar însemna că va avea în fiecare zi o porție de mâncare în plus.
Dacă nu este așa, spune-mi tu la ce ajută acel supliment...
Și să zicem că am făcut o singură greșeală în răspunsul meu, ce trebuie să fi așa dură pentru asta? Măcar am încercat să îl ajut cu ceea ce am scris corect pe lângă acea greșeală. Și să zicem că se lua după mine și înlocuia o masă cu acel supliment... Nu era ceva grav.
În fine, seară bună.

| Negrea_Mihai_1999 explică (pentru Ady117):

Cum pot sa intru in surplus caloric

| AnastasiaK a răspuns (pentru Ady117):

Nu stiu cat am inteles eu gresit sau ai scris tu gresit. De altfel, avand in vedere ca in tot raspunsul ai facut 2 recomandari: surplusul caloric si acel supliment, "ce si scris corect pe langa acea greseala" e fix surplusul caloric. Nu cred ca e cineva care nu stie ca pentru a lua in greutate trebuie sa manance mai mult. Altfel spus, ai zis un lucru evident si un lucru gresit, logic ca nu primesti aplauze, ci corectari.

| Ady117 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu am spus niciun lucru greșit, doar că tu ai interpretat greșit. Ți-am mai explicat odată.
Pe lângă faptul că i-am spus că trebuie să intre în surplus caloric ca să pună kg pe el, apoi i-am spus că îi spun cum să facă asta detaliat în caz că nu știe, și chiar așa a fost, nu a știut și m-a întrebat cum, i-am mai și zis că acel supliment nu e cine știe ce și costă destul de mult pentru cât de puțin ajută el. Deci 2 lucruri corecte și acea greșeală nu este de fapt greșeală, ai interpretat greșit...

| Ady117 a răspuns (pentru Negrea_Mihai_1999):

O să îți răspund după ce vin de la sală, nu am timp acum.

| nao13 a răspuns:

Nu vă mai pierdeți timpul și banii pe suplimente care nu au cum să înlocuiască vreodata alimentația echilibrată. Dacă te ai apucat de o săptămână de exerciții, trebuie doar să ai răbdare la fel cum are și unul care face de 10 ani sport. Totul în viață se face cu răbdare. Ai nevoie de un echilibru în antrenament, alimentație și recuperare (odihnă). Sunt antrenor personal acreditat și sfatul meu pentru tine este să ai mare grijă la cum te antrenezi și cum mănânci. Și nu uita de RĂBDARE! Într-un an poți lua cel puțin 3 kg în greutate.

| MeHighh a răspuns:

Eu iau creatină monohidrată pulbere o linguriță de ceai la 200 ml de apă, și niște proteine din zer, ambele înainte de antrenament, un site web nu știu să recomand, dar pot să îți recomand un program in care să faci in fiecare zi o grupă de mușchii, piept cu spate, triceps cu umeri bicepși cu abdomen, gambe fesieri, este greu dar daca te tii de sport vei avea satisfacții? acum 3 ani eram ca un băț la 24 de ani și 55 kg 183 cm înălțime, acum am 88 de kg la care am rămas cam de jumate de an