| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să folosesc creatină. Îmi puteţi spune cum să o folosesc? Când trebuie să o folosesc ( înainte de antrenament, după ), efecte adverse, când trebuie să fac pauză, vreau să ştiu cât mai multe despre acest supliment.

Răspuns Câştigător
| cristi4455 a răspuns:

Sa inteleg ca esti un tip ectomorf si vrei sa cresti in masa musculara, eu chiar ti.o recomand, creatina monohidrata este un produs foarte bun pentru dezvoltarea fizicului si pentru forta pe parcursul antrenamentului, eu recomand sa o iei inainte de antrenament pentru mai multa energie, dar e bine si dupa, nu e neaparat o regula, iti recomand sa iei doar o portie pe zi, nu trebuie folosita in exces, astfel in caz contrar poti avea consecinte, poate te intrebi in ve constau aceste consecinte, pai..de exemplu te poti sa te imbolnavesti la rinichi, dar atat timp cat respecti doza recomandata, nu ai probleme, P.s ce e cel mai importatn e sa consulti un medic inainte de utilizarea acestei creatine pentru a nu avea alergii sau alte probleme fizice, trebuie sa ai rinichi foarte sanatosi pentru ca aceasta creatina e pe.baza de absortie, deci absoarbe foarte multa apa, cam asta e tot, daca esti sanatos si nu ai vreo boala sau ceva poti utiliza cu maxima incredere acest produs, Mult succes in ce iti doresti

11 răspunsuri:
| cristi4455 a răspuns:

Depinde ce tip de creatina vrei sa folosesti...

| Aztecul a răspuns (pentru cristi4455):

Creatină monohidrat

| Aztecul a răspuns (pentru cristi4455):

Nu sunt ectomorf.
Sunt endomorf. Şi cum se foloseşte creatina mai exact?

| cristi4455 a răspuns (pentru Aztecul):

Se ia cu o bautura cu carbohidrati si se cinsuma dupa antrenament deoarece atunc se absoarbe cel mai bine in muschi, sper ca ti.am fost de folos

| Aztecul a răspuns (pentru cristi4455):

Am înţeles.
Pauză când trebuie să fac?

| cristi4455 a răspuns (pentru Aztecul):

Poti face pauza din luna in luna, cel mai indicat este sa faci la 3 saptamani pauza

| Aztecul a răspuns (pentru cristi4455):

Deci folosesc o lună de zile creatină şi pe urmă fac pauză o lună de zile?
Şi ce băutură cu carbohidraţi este cea mai bună?

| cristi4455 a răspuns (pentru Aztecul):

Aici nu este o asa mare problema, poti sa iti faci tu, o bautura a ta, naturala, din struguri se masa, pepene verde, etc, ce vrei tu, desigur ca se pot bea fara probleme si cu apa, dar are un efect mai bun cu o bautura naturala

| cristi4455 a răspuns (pentru Aztecul):

Sa inteleg ca esti un tip ectomorf si vrei sa cresti in masa musculara, eu chiar ti.o recomand, creatina monohidrata este un produs foarte bun pentru dezvoltarea fizicului si pentru forta pe parcursul antrenamentului, eu recomand sa o iei inainte de antrenament pentru mai multa energie, dar e bine si dupa, nu e neaparat o regula, iti recomand sa iei doar o portie pe zi, nu trebuie folosita in exces, astfel in caz contrar poti avea consecinte, poate te intrebi in ve constau aceste consecinte, pai..de exemplu te poti sa te imbolnavesti la rinichi, dar atat timp cat respecti doza recomandata, nu ai probleme, P.s ce e cel mai importatn e sa consulti un medic inainte de utilizarea acestei creatine pentru a nu avea alergii sau alte probleme fizice, trebuie sa ai rinichi foarte sanatosi pentru ca aceasta creatina e pe.baza de absortie, deci absoarbe foarte multa apa, cam asta e tot, daca esti sanatos si nu ai vreo boala sau ceva poti utiliza cu maxima incredere acest produs, Mult succes in ce iti doresti

| Xev77 a răspuns:

Creatina, recomand dupa antrenament, nu mai mult de o cupa(5 grame) pe zi.

| Aztecul a răspuns (pentru Xev77):

Îmi poţi da mai multe detalii?

| Xev77 a răspuns (pentru Aztecul):

Nu are sens sa dau copy-paste intra pe google cauta despre creatina sau pe Youtube