| Iacob_Bogdan_1990 a întrebat:

Salut TPU!
Vreau sa imi achizitionez o semicursiera si vreau sa va cer parerea:daca se merita,ca eu stau in oras si ma plimb prin oras si pe la tara,daca sunt rezistente rotile la borduri,la gropi,daca se ovalizeaza rotile daca intru intr-o groapa, daca sunt scumpe piesele etc.
Vreau sa ma ajutati ca imi place foarte mult sa ma plimb cu bicicleta si dau fundita celui care ma ajuta cu un raspuns sincer!

Răspuns Câştigător
| thezbx a răspuns:

Pai in primul rand cursierele si semi-cursierele sunt pentru asfalt, nu ca sa sari bordurile cu ele sau sa mergi pe drum de tara etc. binenteles ca cu cat e mai de firma bicicleta, cu atat e mai buna. eu am o cursiera orbea aqua care acum e vreo 900$, cand am luat-o eu (acum vreo 5-6 ani) era vreo 600$. furca e din carbon, restul e aluminiu, schimbatoare shimano, frane pe cablu si are vreo 9 kg. am mai luat si cate o groapa cu ea, am coborat si borduri, dar am avut mare grija si pana acum nu am avut nicio problema cu ea, nici macar pana nu am facut. deci s-a meritat pretul happy

2 răspunsuri:
| Iacob_Bogdan_1990 explică:

Asa,dar intrebarea mea este:cam cat costa o semicursiera sau o cursiera(no ua sau la mana a 2-a), de unde ii pot lua una si daca este potrivita pentru oras

| OvidiuOancea a răspuns:

Daca te gandesti deja la gropi si la off road, e mai bine sa axezi spre un alt model de bicicleta. Cursierele sunt mai mult de asfalt. Depinde acum si ce buget ai, poti sa iti iei o bicicleta foarte buna si online, uite aici http://www.hypersport.ro/biciclete/biciclete1/ sau poti sa iei ceva second