| madalin33 a întrebat:

Salut, TPU!
Vreau sa ma antrenez si am auzit ca ouale contin foarte multe proteine care te ajuta la cresterea masei musculare. Imi puteti spune cate oua trebuie sa consum pe saptamana si cum sa fie ( prajite, fierte sau crude ).
PS : Fac sala de o luna.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Ouăle au mult colesterol deci nu abuza de ele.
2 pe zi e ok dar mai mult nu, poate doar dacă le iei de la țara.
Zic sa te concentrezi pe carne. Carnea de vita are cele mai multe proteine.

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1 ou = 7 grame de proteina
200 gr de piept de pui = 40 de grame de proteina

Compara singur...

| DovleacTurbat a răspuns:

De tara de preferat de la cineva care cunosti nu din supermarket-uri cate vrei. Si pe alea din supermarket poti consuna 10 zilnic zi de zi, dar nu intregi fiindca pasarile sunt bombardate cu chimicale si hormoni de crestere. Proteina gasesti si in carnuri, lactate, fasole etc. Cum vrei tu.