| Anonim2452333312 a întrebat:

vreau sa ma apuc de sala am 15 ani si 3 luni, 78 kg 1, 80m si vreau sa cresc in masa musculara si sa mai dau jos grasime. Vreau sa-mi spuneti exact ce exercitii trebuie sa fac si ce sa mananc in general si inainte si dupa antrenament si daca este bine sa-mi iau proteine(whey, etc).Cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| cristiww a răspuns:

Eu zic sa incepi direct un program de masa musculara. NU are importanta daca tii dieta sau nu acum, oricum daca tii dieta dupa ce o termini, nu vei sti sa faci lean bulk si probabil oricum vei pune si destula grasime in procesul de masa, deci nu iti vei mentine acel nivel de grasime redus (daca alegi dieta prima data). Vezi ce spune si omul asta pe aici, ca el stie mai bine, vezi unde te incadrezi: https://www.youtube.com/watch?v=KnjnrgrOUfs
Exercitii si alimentatie...afli tot de pe Youtube, e mai simplu decat sa scriem noi aici.
Suplimente doar daca consideri ca ai nevoie de ele ( whey concentrat la un pret decent, poti incerca creatina, vit&min, omega3 si cam atat acum)

| Anonim2452333312 explică (pentru cristiww):

Pai si suplimebtele nu dauneaza? asa am auzit la niste prieteni ca cica iti fac rau, vreau sa ma lamuresti in privinta cu proteinele si ma gandeam sa-mi iau niste iWhey isolate

| cristiww a răspuns (pentru Anonim2452333312):

In teorie suplimentele nu dauneaza deoarece sunt alimente, niste alimente foarte procesate si concentrate. Ele sunt extrase din lapte, ou, soia etc Numai ca mai contin si indulcitori nocivi (unele), coloranti, arome. Daca iti faci griji din cauza acestora atunci e posibil sa fie nocive dar acelasi lucru se intampla si cu alimentele procesate din comert, bauturile, dulciurile. Suplimentele sunt considerate naturale deoarece sunt extrase din alimente doar ca trebuie si ele sa fie ambalate, procesate si sa aiba termen de garantie de luni de zile sau chiar ani. Te poti gandi si ca 1l de lapte sau 1kg de branza se strica in frigider dupa ceva vreme, dar un supliment rezista luni de zile. Deci 100% natural (intr-o viziune de asta ecologica, bio, sanatate) nu are cum sa fie.
Referitor la iWhey isolate, daca esti incepator si nu ai probleme la lactoza e cam overrated pentru tine, poti face treaba (2-3ani) si cu un concentrat proteic (mai ieftin), daca vrei tot de la firma aia, daca nu Scitec, Myprotein, Pronutrition, Mutant PVL, Ronnie Coleman sunt de ales.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonim2452333312):

Prietenii tai sunt avizati medical? Au studii de nutritie si medicina?

Sau isi dau ei cu parerea ca "asa stiu ei"?

| Anonim2452333312 explică (pentru Cosmin86):

Isi dau cu parerea chiar vreau sa iau suplimente deoarece vreau sa cresc repede in masa musculara si nu stiu am citit si pe net ca duc la impotenta si ca iti afecteaza ficatul si ca nu e bine sa le iei mai ales daca esti minor, eu nu stiu acum ce sa fac.

| Anonim2452333312 explică (pentru cristiww):

Poti sa-mi recomanzi un concentrat proteic mai ieftin tot de la whey te rog?

| cristiww a răspuns (pentru Anonim2452333312):

Daca faci afirmatia asta: "vreau sa iau suplimente deoarece vreau sa cresc repede in masa musculara" e clar ca ai inceput din start gresit si nu ai inteles nimic din ce ti-am scris noi pe aici...
Nu exista crestere rapida datorata strict suplimentelor. Punct. Cine sustine asa ceva (nu ma refer la tine ca tu ai o scuza fiind incepator) inseamna ca nu are minimul de notiuni de nutritie. Suplimente=alimente, singura diferenta e la concentratie si viteza de asimilare. Atat.
Ti-am scris mai sus ce sa iei (Impact Whey protein/pro Whey/Mutant Whey PVL etc sau de la Scitec/Nutrend sau altii). Sa iei izolat proteic ar fi overrated pentru tine, sa iei de la Weider ar fi risipa de bani.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonim2452333312):

Suplimentele sunt extrase din mancare. Daca de la suplimente ramai impotent => si de la mancare ramai impotent, ceea ce e o cretinitate.

Arata-mi si mie articolul MEDICAL unde scrie ca ramai impotent. Nu parerea unui copil idiot pe un forum, un articol medical.

12 răspunsuri:
| Kerre a răspuns:

In mare parte exercitiile ti le alegi singur, acum depinde ce fel de antrenament vrei sa faci, pe grupe, full-body etc. Daca esti incepator cel mai recomandat este sa faci full-body, asa iti vei lucra tot corpul de 2-3 ori pe saptamana care va duce la o crestere mai intensiva a masei musculare. Daca vrei sa scapi de grasime trebuie sa fii intr-un deficit caloric, asta insemnand ca trebuie sa mananci mai putin decat consuma corpul tau, pentru asta sunt multe calculatoare de acest gen pe google care iti calculeaza imediat necesarul caloric pentru mentinere, trebuie doar sa indici (varsta, sexul, inaltime, greutatea). Inainte de antrenament ( 1-2 ore depinde de "marimea" consumului) poti consuma o masa plina cu carbohidrati, astfel vei avea mult mai multa energie in timpul antrenamentului fata de cei care nu vor consuma deloc. Dupa antrenament este indicat sa consumi proteine pentru a-ti regenera fibrele musculare care s-au deteoriat in timpul antrenamentului facandule mult mai mari si puternice ( asta insemnand ca pentru a le deteoria pe astea trebuie sa maresti volului antrenamentului ).
In privinta suplimentelor nu este necesar daca iti poti atince necesarul nutrientilor. In momentul in care nu o sa poti ajunge de exemplu la totalul de proteine poti consuma suplimente ca sa te suplimenteze.

| anoonimull a răspuns:

Salut, este o aplicatie pentru telefon, se numeste Pro Gym Workout, acolo vezi cum se folosesc aparatele corect si pentru ce te ajuta acele aparate. In general trebuie sa-ti faci un program, de exemplu sa lucrezi un muschi de maxim 2 ori pe saptamana, asta la inceput. Iti recomand sa nu pui presiune mare pe coloana, pentru ca ai doar 15 ani si vei vedea in viitor consecintele. Nu-ti recomand proteine pentru ca ai doar 15 ani, si dupa un an de la folosirea lor sunt sanse destul de mari sa ai probleme cu stomacul, asa ca inainte de antrenament ai putea sa-ti faci un shake de fructe. Pentru ca nu-ti recomand sa iei proteine ar trebui sa mananci carne, de preferat de pui (piept de pui) deoarece contine destul de multe proteine.
Daca ai grasime, incearca sa scapi de ea inainte de te apuca de sala, facand fitness, sau ai putea sa le faci in paralel, de exemplu cand mergi la sala faci banda de alergat pana transpiri destul de mult. Fitness poti sa faci si acasa, de exemplu sari si fugi de nebun prin toata casa pana transpiri laughing
Cu toate astea iti urez bafta, si ai grija ce greutate pui, mai bine foloseste greutate putina si faci exercitiile corecte, decat sa pui greutate mare si sa nu le poti face.
Cand mergi la sala nu faci toate grupele, de exemplu intr-o zi, de exemplu lunea, ai putea face spate, umeri si lombari, sau daca vrei sa faci mai mult ai putea face spate, umeri, bicepsi, cvadricepsi, femurali si lombari, cred ca ar fi suficient pentru ziua de Luni.
Bafta cu sala! Culturistule! -_*

| AnastasiaK a răspuns (pentru anoonimull):

1."Nu-ti recomand proteine pentru ca ai doar 15 ani, si dupa un an de la folosirea lor sunt sanse destul de mari sa ai probleme cu stomacul,"

Ai folosit sau asa ai auzit si tu prin stanga si prin dreapta? Mai bine ziceai ca nu-i recomanzi suplimente pentru ca la inceput oricum nu are nevoie de asa ceva.

2."asa ca inainte de antrenament ai putea sa-ti faci un shake de fructe."

Da, sigur, pentru ca un terci de zahar inlocuieste proteinele de care ai nevoie inainte de antrenament... In caz ca nu era evident, fructele sunt bogate in carbo, NU in proteine.

3."Fitness poti sa faci si acasa, de exemplu sari si fugi de nebun prin toata casa pana transpiri"

No ***...tu ai macar habar ce naiba e ala fitness? laughing

4. "Cand mergi la sala nu faci toate grupele"

De ce nu? De antrenamente full body n-ai auzit?

| anoonimull a răspuns (pentru AnastasiaK):

1. Am un prieten foarte bun care a patit asta, si folosea doar proteine, baga de 2 ori pe zi, cate o cupa, o cupa are 35g de proteine, 70g proteine pe zi, fara ce mai lua din carne.
2.Am spus shake de fructe ca un exemplu, deoarece fructele il vor ajuta in energie.
3.Fitness-ul este definit ca fiind calitatea sau starea de a fi în formă.
Exercitii de fitness Jogging, inot, alergare pe banda, instruire eliptica, ciclism, etc.
La sfarsit am pus " laughing " (chiar e greu de vazut acel emoji sad ), deoarece era o gluma, pentru ca atunci cand faci fitness este important sa transpiri.
4. Cum am spus si mai sus, pentru inceput este recomandat sa lucreze un muschi de 2 ori pe saptamana, daca faci mereu aceeasi grupa risti sa suferi de "superantrenament"
Ce inseamna supraantrenamentul?
In principiu, supraantrenamentul apare in momentul in care volumul sau intensitatea antrenamentului tau iti depasesc capacitatea de recuperare. Asta se va materializa ulterior prin stoparea progresului, atingerea perioadei de stagnare si prin cresterea nivelurilor de cortisol. Nu este exclus sa pierzi din masa musculara si din forta odata cu aparitia acestui fenomen.
Mai pe scurt muschiul nu are timp sa se recupereze!
De la ce apare superantrenamentul?
Antrenamentul zilnic
Stiu cum multe persoane in momentul in care incep sa mearga la sala sunt cuprinse de un entuziasm debordant si isi doresc sa isi pompeze muschii zi de zi. Ceea ce aceste persoane nu inteleg este ca fiecare antrenament conduce la niste microleziuni la nivelul muscular, acestea urmand sa necesite o perioada de recuperare. Aceasta perioada de vindecare le va si permite muschilor sa se recupereze.
5.Astept sa-mi raspunzi la aceste raspunsuri, te-am pupat :*

| AnastasiaK a răspuns (pentru anoonimull):

1. Pe de alta parte exista multi oameni care consuma proteine ani la rand si n-au nimic, deci daca prietenul tau avea probleme de digestie nu inseamna ca toti au.

2. Pai da, e un exemplu prost. Orice sursa de carbohidrati iti da energie, dar inainte de antrenamentul pentru masa musculara recomandat e sa consumi in principal proteine.

3. Mda, am cautat, ai dreptate partial. Intr-adevar asa e definit fitnessul, dar nu am mai auzit de mult oameni referindu-se la fitness cu alt sens in afara de exercitiile pentru hipertrofie, de aici si confuzia. Oricum aia cu transpiratia tot o prostie ramane. E adevarat ca transpiri facand sport, dar nu "trebuie" si nu "e important" sa transpiri. Daca ar fi asa, s-ar face sport mai ales vara si in haine de ski.

4. Ai auzit si tu ca o grupa nu se antreneaza mai des de doua ori pe saptamana si repeti ca o moara stricata. Daca aveai ceva cunostinte in domeniu, aflai si tu ce inseamna antrenament full body si in ce conditii se foloseste. Nu am zis sa faca full body zilnic, am zis ca exista optiunea, ăsta se face cand mergi de 3 ori pe saptamana la sala si e chiar recomandat, mai ales incepatorilor pentru ca e alcatuit din exercitii compuse.