| Flavius1998 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala, dar vreau sa fac ceva de acasa...

Nu am timp sa ma duc la sala, nu este vorba de bani,,,

Am gantere de 3-5-10 Kg...

Vreau sa va intreb, daca ma puteti ajuta cu un program pentru fiecare zi cu fiecare exercitiu pas cu pas si cate serii repetari etc. + exercitii care le pot face fara gantere etc gen flotari, genoflexiuni, abdomene etc.

6 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

Pai vrei sa te apuci de sala sau vrei sa te prostesti pe acasa? Te hotarasti si revii cu un reply formulat corect.

| Vladut650 a răspuns:

Nu poti face sala acasa. Cu flotari, genuflexiuni, abdomene nu faci muschi. Si chiar daca ai gantere de 3-5-10 kg tot nu ai ce sa faci cu ele. O grupa musculara se lucreaza o data pe saptamana, de exemplu daca fac Luni biceps numai fac biceps decat lunea viitoare. Iar tu cu ganterele alea ce vei face? vei lucra brate zilnic? Daca ai timp sa faci sala acasa, cu gantere etc. De ce nu ai avea timp sa te duci o ora pe zi la o sala unde ai tot ce iti trebuie? Atat ai nevoie, intr-o sala nu se sta mai mult de 45-60 de minute. + ca cel mai mult conteaza alimentatia.

| N0xEterniS a răspuns (pentru Vladut650):

Stii tu ceva, ceva. dar nu concret! Nu te mai exprima, ca si cum tu stii adevarul, ca si cum esti in masura sa zici '' da, asa e bine, fa cum iti zic eu ''.
O grupa musculara nu se lucreaza numai o data pe saptamana, doar daca esti vreun lesinat si n-ai posibilitatea sa mananci ce trebuie si sa te odihnesti cat trebuie.
Daca tie iti este lene sa stai mai mult de 1 ora la sala si esti genu' care se uita pe pereti, in oglinzi, sta la palavre, umbla pe telefon, nu ai ce cauta acolo si in nici un caz nu esti in masura nici sa dai sfaturi.
Flavius, in situatia ta ar putea fi vorba de fitness, in nici un caz de pus muschi. Cum spunea si un culturist '' daca vrei ceva ce n-ai mai avut inainte, trebuie sa fii dispus sa faci ceva ce n-ai mai facut inainte'', deci daca vrei sa iasa ceva serios, cumpara creatina, proteine si fugi la sala.

| SiLaS a răspuns (pentru N0xEterniS):

Nu este in masura sa vorbeasca, dar tu esti? Eu in cei 6 ani de culturism pe care ii am nu am stat mai mult de 1 ora in sala si 1 grupa pe saptamana si te asigur eu ca nu sunt un lesinat.

| Vladut650 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Ai facut vreodata sport in viata ta? Tu lucrezi brate zilnic nu? Sau cum? Pentru cultura ta generala, cand faceam eu sport tu inca alergai in picioare pe sub masa. O grupa musculara daca intr-adevar vrei sa faci masa musculara se lucreaza doar o data pe saptamana. Pentru cultura ta generala de copil mic, muschii se dezvolta in zilele de odihna. Daca nu ai nici cea mai mica legatura cu sportul, te rog frumos vezi de cartofii tai prajiti si nu mai da sfaturi.

| Maleok a răspuns:

GAndeam si eu ca tine, du-te la sala frate.