| DopeNope a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala saptamana viitoare, si saptamana asta vreau sa ma documentez cat mai mult despre ce ar trebui sa fac si cum. Puteti sa-mi dati niste sfaturi/informatii pe care credeti ca ar trebui sa le stiu? nu am mai fost la sala niciodata deci chiar mi-ar prinde bine niste ajutor.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu te arunca din prima la greutati foarte mari. Am observat ca se practica. Alege-ti greutatile potrivite pentru tine. Oricat de "misto" poate parea sa ridici greutati cat mai mari, e degeaba daca exercitiul e executat gresit, mai risti si sa te accidentezi. Apropo, ai mare grija la postura.

2. Incearca sa incepi cu exercitii compuse, nu cu exercitii de izolare a grupelor de muschi. Ti-as recomanda sa incepi cu genuflexiuni, indreptari, impins cu bara, etc. Apropo, in general se mai gaseste cate un antrenor prin sala, cere-i cat mai multe sfaturi daca il gasesti. Iar daca faci un exercitiu gresit sunt sanse sa te corecteze unul din cei priceputi(ok, mai sunt si unii nepriceputi care se baga in seama aiurea). Nu il indeparta imediat, vezi ce zice si dupa decizi tu daca iei in calcul.

3. Ai grija de alimentatie. Cred ca stii deja ca nu mersul la sala e totul. Daca iti doresti cresterea masei musculare ai nevoie sa consumi in jur de 2-3g de proteine pe kilocorp.

4. Nu antrena continuu si excesiv aceeasi grupa de muschi. Te axezi intr-o zi pe muschii picioarelor, ok, urmatoarea zi alta grupa de muschi. Muschii cresc in perioada aia de dupa antrenament in care se vor odihni(perioada de care au nevoie). Apropo, daca esti baiat(nu mi-am dat seama, imi pare rau), nu sari peste antrenarea picioarelor. Am observat ca se cam practica asta in randul multor baieti care se axeaza doar pe partea superioara a corpului.

5. Trebuia sa spun asta la inceput, dar m-am gandit ca nu e necesar. Totusi o sa o mentionez acum pentru ca am vazut cazuri: la sala mergi in echipament de sport si cu incaltaminte de schimb, nu in blugi sau slapi(ma rog, e alegerea ta, dar ai grija cum manuiesi ganterele daca alegi slapii)!

6. Ia-ti un prosop cu tine. Il pui pe aparat cand lucrezi sau cureti aparatul dupa ce termini.

Si foarte important: pastreaza-ti motivatia. Bafta si o seara frumoasa!

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cantitatea de testosteron pe care o secreta testiculele impiedica corpul sa trimita prea multe proteine pentru a repara tesutul muscular, indicat este sa se consume intre 1, 6 si 2g proteine/kg corp daca vrei sa iti dezvolti masa musculara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Ai dreptate. Am zis 2-3g din obisnuinta(asta e recomandarea pe care o fac cand nu cunosc situatia, culturistilor li se recomanda 3 daca nu ma insel). Nu stiu cum mi-a scapat aspectul ca merge pentru prima data la sala happy

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, in functie de cantitatea enorma de steroizi pe care o consuma, cred ca unii dintre iei ajung pe la 4 grame, nu stiu sigur laughing

8 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

24anonima24 ti-a dat cateva sfaturi utile, dar vezi ca 3g proteina/kg corp este FOARTE mult. Poate daca iei steroizi ar fi ok, dar atata timp cat esti natural 2g/kg corp este mai mult decat suficient.

"Cercetarile in domeniu spun ca 1, 8 g de proteine/ kg corp este cantitatea ideala pentru un aspect fizic cat mai bun. Asta nu inseamna ca daca mananci mai multe te vei ingrasa, doar ca mai multe proteine nu iti vor aduce rezultate mai bune in ceea ce priveste masa musculara si nici nu exista un avantaj metabolic sesizabil. "

Sunt multe cercetari pe aceasta tema, variaza de la 1, 6 la 2, 2g proteina/ corp, dar te asigur ca daca mananci 1, 8-2g proteine/ kg corp vei creste in masa musculara. Excesul de proteine duce la formarea amoniacului...

| aXy99 a răspuns:

Iti voi mai da eu cateva sfaturi:
1. Incearca sa nu te lasi intimidat de alte persoane pe care le vezi mai mari.
2. Daca ai nelamuriri, nu ezita sa intrebi pe cineva, nu cred ca te va refuza.
3. Cauta pe net sfaturi si programe de antrenament pentru incepatori, avea Angel Fitness cateva. Are si Alex Stoian cateva programe, in 2 minute iti prezinta antrenamentul lui pentru o anumita grupa musculara, dar acolo trebuie sa stii putin cu ce se mananca treaba, pentru ca nu este detaliat fiecare lucru in parte.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Aaa, si cel mai important:
Nu te demoraliza daca evoluezi greu, atata timp cat nu stagnezi (iar ca incepator este IMPOSIBIL) este bine. Fiecare om cu genele lui, unii sunt facuti pentru sportul asta, altii nu, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te dai batut. A existat chiar si un ectomorf care a castigat Mr. Olimpiawinking

| CautFilmHorror a răspuns:

Ejnebun daca vrei sfaturi calumea de pe TPU

| DopeNope explică (pentru CautFilmHorror):

Nu caut numai pe TPU, ma gandeam ca poate e cineva pe aici care are cat de cat idee de acest topic si in rest caut pe Youtube/google