| Carolina1972 a întrebat:

Vreau sa merg la sala da sincer imi e putin frica ca o sa obosesc si nu o sa reusesc sa termin antrenamentul gen o ora. Apropo se slabeste la sala? Si daca da in cat timp se vad rezultate?

Răspuns Câştigător
| Ramina a răspuns:

Daca esti incepatoare poti cere ajutorul antrenorilor de la sala respectiva care o sa te indrume si o sa iti arate ce exercitii sa faci, cum si cate in functie de obiectivul tau (slabit, sa pui masa musculara, etc) pana cand o sa te obisnuiesti si o sa stii singura ce e de facut. De slabit se slabeste daca te duci constant si nu te lasi dupa cateva zile/saptamani/ cum fac majoritatea si daca faci ceea ce ii trebuie corpului tau pentru a pierde greutate, nu cum fac majoritatea alearga 5 minute pe banda, fac 10 genuflexiuni si pleaca acasa laughing Trebuie sa ai ambitie, determinare si un antrenor care sa te indrume si poti scoate orice vrei tu din tine, iar referitor la oboseala, la inceput o sa fie usoare/putine exercitiile iar pe parcurs odata cu intensitatea lor o sa iti creasca si rezistenta.

7 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Te duci doar o data si o sa ai un corp de zeu straight face
Tu chiar crezi ca este asa de usor cu sala? Crezi ca imediat o sa se vada rezultate?
Vointa-i baza!

| Carolina1972 explică (pentru Clorox):

laughing eu nu am zis ca imediat, am intrebat ca ma gandeam ca dtii mai multe decat mine. Nu trebuie sa te oftici asa repedewinking

| BlackRose03 a răspuns:

Daca crezi ca nu esti in stare incepe mai intai sa faci exercitii acasa si cardio(la inceput 10-15 min pe zi si cu timpul vei ajunge la 30-40 min). Dupa ce vei deveni mai rezistenta poti incepe sa mergi si la sala.
Se slabeste, daca nu s-ar slabi nu ar merge nimeni acolo.Fiecare e diferit, nu se stie in cat timp vei vedea rezultate, depinde de efortul depus si cat de corect faci exercitiile.Nu fa multe, dar gresite, fa putine si corecte!
De obicei, rezultatele se vad in 1-2 saptamani.Dar ai nevoie si de o dieta echilibrata.Pe langa mersul la sala fa antrenamente si acasa.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Conditia fizica ti-o faci in timp, incepe cu 20-30 minute apoi creste la 30-40 si tot asa. Incepi cu exercitii mai usoare apoi maresti intensitatea. Nu trebuie sa te fortezi din prima fiindca nu rezolvi nimic, vei face o febra musculara si apoi stai acasa o saptamana.
Sportul te ajuta sa slabesti, insa cu o alimentatie inadecvata-zahar, prajeli, carbohidrati rafinati, etc. este inutil. In concluzie rezultatele depind de tine, lucreaza si la dieta, suplimenteaza cu sportul si vei avea rezultate.

| VidineacDenisa a răspuns:

Depinde de fiecare om. Fiecare corp actioneaza altfel. Da, se slabeste la sala, dar trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa si cat mai echilibrata. Rezultatele se vad in functie de cat de des te duci la sala, ce fel de exercitii faci.

| wizzkidon19 a răspuns:

Ideea e sa fii ambitios/ambitioasa.
Nu o sa obosesti deloc, din contra, o sa te faca sa te simti plin/a de energie. Ideea e ca totul se face treptat. Intr-adevar, se slabeste foarte usor la sala, daca mananci si sanatos. Totul depinde de tine, daca ai vointa. Recomandarea mea e sa nu mergi cu intrebari de genul: "daca obosesc" "daca nu fac fata" etc. Te descurajezi singur/a si nu ajungi la un rezultat tocmai bun.
Succes! happy