| MrMouse44 a întrebat:

Salut TPU

Vreau sa va intreb ca dupa ce mi se va scoate splina(peste 2-3 saptamani),

Voi avea voie sa ma apuc de sala?

Daca da, după cat timp de la operatie voi avea voie sa fac sală?

Am 16 ani si sunt destul de slabut

Răspuns Câştigător
| T2LS a răspuns:

Nu îți pot oferi un răspuns concret, dar în primul rând te sfătuiesc să vorbești cu un medic specialist pentru un răspuns cât mai concret.

Ideea de bază este că ceva odată rupt, oricât se exercită un proces de reparare a acestuia, nu mai poate fi ca înainte. În cazul în care dorești să faci sală, trebuie, în primul rând, să aștepți măcar jumătate de an înainte de a face ORICE efort de ORICE fel. Dacă faci mult efort fizic, sau chiar puțin, depinde de cât de bine este cusut și cât de rezistent îți sunt pereții, poți face o ruptură și cusătura să se rupă și astfel să riști, într-o măsură mare, să mori. Așteaptă măcar jumătate de an, și începe ușor ușor cu greutățile, abdomenele sau orice alt efort fizic de orice fel. Oricum, îți recomand să te sfătuiești cu un medic specialist deoarece te poate lămuri mai bine decât pot eu.