| ionutz598 a întrebat:

Vreau si eu o parere:
Alergatu combinat cu antrenamentu cu greutati este indicat sau nu?, ca m-am apucat sa alerg de ceva saptamani si vreau sa stiu daca pot face si antrenamente cu greutati...

Răspuns Câştigător
| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Bineinteles ca e indicat, mai ales cel mai indicat este sa alergi inainte de antrenament, findca alergatul iti incalzeste corpul si asa ai mai multa putere pentru a putea ridica greutati.
P.S Iti recomand ca dupa o jumatate de ora de alergat sa faci un dus si dupa sa ridici greutati, ai sa vezi ce bine te simti si ce energie o sa ai happy

| JohnnyBi a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Cel mai indicat e sa bagi tot sangele in picioare, sa fii obosit si sa nu faci nimic la sala in ziua aia. corect. daca faci antrenament cu greutati trebuie sa fii fresh sa faci ceva, altfel tragi ca magarul la tractor. ce ar fi sa te documentezi mai bine, si pe urma sa dai sfaturi.

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru JohnnyBi):

Eu nu ma documentez de pe orice sait gasit in 2 minute, toate sfaturile le dau din proprie experienta.

| JohnnyBi a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Eu vad ca esti fata. proprie experienta cand vine vorba de forta NU cred ca ai. una e fitness, alta e ce vor 80% din barbati, adica masa musculara. e alta treaba.

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru JohnnyBi):

Se vede ca nu prea ma cunosti...

| JohnnyBi a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Ok miss olympia. imi pare rau. din poza chiar se vede ca tragi suta la biceps. te cunosc eu pe tine, cum cunosti tu sala de forta

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru JohnnyBi):

Baietii astia... Niciodata nu stiu sa taca cand trebuie...

| JokerV a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

De ce sa alergi inainte si sa obosesti cand poti face dupa ca si cardio si alergi pana iti ti se rup picioarele nu vad rostul alergarii inainte de antrenament

| JokerV a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Total eronata ideea

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru JokerV):

ERONATA! Alearga tu 30 de minute, fa un dus, bea niste apa, intindete 2 minute in pat si incepe antrenamentul, alergatul iti incalzeste corpul cea ce este foarte bine findca incalzirea corpului este foarte importanta in antrenament, nu ai vazut ca luptatorii de kick-box, box etc. alearga in fiecare zi cate 20 de Kilometrii sau mai mult in fiecare zi, dar daca nu stii mai bine vezi-ti de treaba ta, si apropo, lasa site-urile alea de 2 lei pe care te uiti tu, incearca sa o faci tu pe propria piele pentru a te convinge.

| JokerV a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Vad ca le ai cu sala dar ma in culturism nu am auzit sa se alerge inainte de antrenament pentru ca ai tu incalzirea ta specifica nu alergat poate sa alergi dupa antrenament ca si cardio esti cam pe langa...

18 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Poti sa le combini, dar cel mai bine la 6 ore distanta una de alta. sa aiba timp organismul sa se refaca de la un sport aerob la unul anaerob. personal, as face sala dimineata si seara pe cand apune soarele putin cardio; ori poti face sala 4 zile pe saptamana, si in celelalte 3 cardio mai serios; ori poti face cardio imediat DUPA sala, dar difera ce scop ai de la sala. daca vrei masa, alergi dupa si maximi 30 minute, daca vrei sa slabesti sau definesti poti face inainte. antrenorul meu face cardio dupa sala la 10 ore diferenta...o stii el ce face

| eXtreme21 a răspuns:

Da, este foarte bine, chiar indicat sa le combini!

| DuzzyDrey a răspuns:

Mda... Este foarte indicat, da nu mult inainte de antrenament doar ca incalzire pana simti ca ai obosit un pic dpa treci la incalzirea de la antrenament in zilele cand nu faci antrenament si muschii sau refacut(nu mai au febra musculara/ruptura etc) atunci dai tot ce ai mai bun, alergare usoara 10-15 km... sprinturi pe distante mici, lansate s.t.a

| BogdanFnky a răspuns:

Daca alergi inainte de antrenament tot ce faci este sa pompezi tot sangele in picioare happy este indicat doar daca faci piciare in ziua aia...Asa ca inainte sa faci cu greutati fa doar incalzire normala.

| vadeniuc93 a răspuns:

De ce nu...doar faci si picoare alergand happy

| ionutz598 explică:

Vaii cate raspunsuri pe aici...eu m-am hotarat sa alerg in primele saptamani o zi ba, una da pentru a nu ma forta foarte tare, ci la sala de forta oricum mai mult de 3 ori pe saptamana nu pot ajunge:-s...

| ionutz598 explică:

Alergi eventual in ziua in care nu faci antrenamente cu greutati si atunci cred ca organismul se va reface altfel...

| JokerV a răspuns (pentru ionutz598):

Nu frate poti alerga cand faci sala dar recomandat e dupa ce terminii antrenament