| va2311paa a întrebat:

Well de curand am zis ca este timpul sa ma pun pe slabit.Am 1.77 si 80 de kg, 16 ani.M-am informat am consultat un antrenor si mi s-a recomandat o saptamana de sala cu exercitii pentru masa musculara cu greutati urmata de cardio.Problema e ca nu stiu ce regim alimentar sa urme. Daca aveti cateva sfaturi legate de antrenament sau idei de regimuri alimentare de slabit v as fi recunoscator.
+As putea inlocui micul dejun cu un shake? Daca da cateva retete? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Totul e asa simplu, daca ai o masina si bagi 10 litri de benzina si mergi cu ea 100 km si aia consuma 10 l pe 100 km numai ramai cu nimic, la fel si organismul nu are importanta ce manci si cantitatea adica caloriile, in secolul 20 au fost multe nebuni mitul grasimile sunt rele desi niciodata nu s-a dovedit asa ceva, nu s-a dovedit ca grasimile sanatoase din natura creaza vreo boala, apoi ca proteinele sunt rele din nou nu s-a dovedit nici asa ceva din contra proteina e caramida vieti suntem ominivori, apoi mitul ca carbohidtrati sunt rai ca provoaca nu stiu ce boli iar mit, majoritatea populatilor din asia manca cam 60/70% carbo si rata obezitati e mica wow, atatea mituri, atatea vrajeli cand totul e simplu, de exemplu x are rata metabolica de 2000 de calorii el consuma 3000 de calorii pai unde sa se duca alea 1000 daca el sta pe scaun? se duce ca grasime, organismul uman este incredibil, este cel mai sofisticat, complex lucru din univers are abilitatea de a se putea adaptata deci uni spun ca corpul lupta impotriva lor cica, din contra el ne ajuta sa ne adaptam, daca tu manci 1500 de calorii el este obligat sa se adapteze nu? daca tu ai datori mai faci altele? in prima faza se indatoreaza se consuma singur ca apoi sa se adapteze si daca revi la dieta trecuta el isi vrea inapoi minusul,toata viata te vei plange ca de ce sunt gras, pentru a evita asta trebuie sa consumimai multe proteine eu recomand pieptul de pui,pestele,carnea de curcan, miel etc si multe fibre,legume,fructe,evita patiseria,cofetaria,dulciurile,zaharul face sasi fie foame mai repede ca proteina, desigur daca manci multa carne te ingrasi, grasimi sanatoase sunt destule sa stii, poti manca orice dar cu limita, nu uita de sport cardio + culturism, fiecare 2 pasi inseamna o calorie sa stii deci mersul pe jos ajuta doar ca mergeam prea putin si prea incet, daca ai merge 20 km pe zi pe jos sa vezi ce ai slabi,mersul pe jos ajuta depresia, ajuta gandirea pozitiva, cilculatia sangelui, inima si slabeste, eu garantez ca pai slabi si prin mers pe jos, te rog fara diete tampite
dimineata proteine
dupa masa proteine + grasimi
seara carbo legume + fructe
seara sa nu manci proteine ca taie somnul sa stii
fara sucuri dulci bine

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu înlocui micul dejun cu un shake. Vezi aici un regim: http://www.bio-medica.ro/......-5-mese-zi

| annakarenina a răspuns:

Regimul nu este cea mai buna varianta deoarece in momentul in care il opresti, te poti ingrasa din nou. Ar trebui sa ai o alimentatie ordonata. Cel mai bine ar fi sa mananci la aceleasi ore, sa bei destula apa, avand in vedere ca faci si sport, cel putin 2.5-3 litri. Eficient este sa bei un pahar dimineata, poate si un ceai verde pentru a-ti accelera metabolismul, unul inainte de culcare, 500 ml cu o ora inainte de sala, sa NU bei cu jumatate de ora inainte de masa si nici la o ora dupa deoarece ingreuneaza digestia, deci procesul de slabire. Ar trebui sa ai un mic dejun destul de consistent, o gustare ce sa conste in fructe, insa fructele, cel mai bine, se mananca pana in ora 14:00, pranz si cina. Nu te infometa, deoarece corpul tau isi va da metabolismul peste cap, insa nici nu manca daca nu iti este foame. Pe langa acestea, fii atenta la felul in care combini alimentele; nu se combina proteine, lactate si carbohidrati intre ele.
Pentru a slabi usor, foarte important este si somnul, un corp neodihnit nu va reusi sa slabeasca, cel putin nu cu usurinta deoarece functiile splinei si ale ficatului vor incetini( de aceea dimineata este bine sa mananci mai consistent, organismul tau proceseaza mai rapid decat in restul zilei). Incearca sa ai un program de somn pe care sa il respecti.
Shake-urile nu sunt cea mai sanatoasa varianta. Pot fi nepotrivite organismului tau, insa poti incerca diverse firme specializate.