| AltulADICAalafrumos a întrebat:

Salut tuturor am o intrebare la care de doi ani nu gasesc raspuns.Am 14 ani si vreau sa ma apuc serios de marirea masei musculare prin multe tipuri de flotari si cu gantera mare la piept.Problema cea mai mare e alimentatia deoarece nu pot sa ii spun mamei de maine manca legume deoarece mama face mancare in comun pt toata familia. Ex. Sarmale ciorbe mai cate un gratar.etc..eu nu ma apuc de flotari si astea deoarece mie frica ca daca mananc orice nu o sa am rezultate. Apoi mam gandit la suplimente. Mama zice cas prea mic si nus bune. Acuma spunetimi voi. Cum sa mananc si ct trebuie sa fac la exerciti pot sa fac zilnic sau trebuie pauze si daca pot folosi suplimente. Cu respect

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Fac diamond push up cu 50 kg in spate si flotari intr-o mana cu saritura ( la o greutate de 90 kg ).

La alimentatie ti-a zis "silas"foarte bine, da-le dracu de ciorbe si sarmale, mananca FRIPTURI ( 3-4 pe zi ), oua, branza, migdale, nuci, caju, cartofi, mazare, orez.

Ideal ar fi sa mananci de 4-5 ori pe zi, sa combini o sursa de proteine ( gen friptura ) cu o sursa de carbohidrati ( cartofi, orez, mazare, etc. ).

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Tu vrei sa pui muschi cu flotari?

Apuca-te de sah

| AltulADICAalafrumos explică (pentru Cosmin86):

Am ales flotari deoarece. Cele mai bune la varsta mea dar pe langa asta fac si tractiuni.Si daca te miri ca nu poti face muschi din flotari incearca sa faci hand stand sau diamond push up sa vezi ca nu e chiar asa de usor. In fine pe partea de alimentatie nu poti sa ma ajuti daca nu multumesc macar de efort.
Cu respect.

| SiLaS a răspuns (pentru AltulADICAalafrumos):

Cu sarmale si cu ciorbe nu o sa pui masa musculara toata viata ta.Cel putin 3 mese pe zi cu carne si carbohidrati +lactate si sala.Acasa nu vei putea pune masa musculara niciodata si tu mai vrei "sa te apuci serios". Cosmin are dreptate, apuca-te de sah

| AltulADICAalafrumos explică (pentru SiLaS):

Ma faci sa rad. Tata a fost culturist si ia ghici ce mnca fasole scazute. Ciorbe de einspemii de feluri orice si facea acasa gantere. Impis la piept si flotarile si tipurile pe care le fac si eu si acum are un biceps siun triceps 45 de cm si acum scazut caci la avut mai mare si a facut acasa nu la sala si fara proteine adica suplimentare doar cu mancarea de acasa. Sah mat

| SiLaS a răspuns (pentru AltulADICAalafrumos):

OMG? biceps 45 cm ce performanta? a fost culturist? nu pot sa credlaughing prietene cu lozeli dinaste anul ne impresionezi. Daca tu asa consideri ca pui muschi cu sarmale, ciorbe etc atunci bafta. sa imi arati si mie un culturist in toata lumea care mananca in halul asta de prost si imi retrag cuvintele

| AltulADICAalafrumos explică (pentru Cosmin86):

Un singur lucru mai am de spus si la modul cel mai serios fara (chesfii cu apucate de sah si genu... Daca ma duc la sala si iau whey protein e bine. si daca iau whey protein cu cevsa le combin multumesc mult

| Cosmin86 a răspuns (pentru AltulADICAalafrumos):

Whey protein = proteina din zer, e cea mai buna.

dar tu ai nevoie de carbohidrati acum, nu de proteine, asa ca mai bine iei un weight gainer.

spre ex. daca din alimentatie iti asiguri 2 grame de proteina/kg-corp zilnic, dai banii degeaba pe "whey protein" de la sala happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru AltulADICAalafrumos):

Fac diamond push up cu 50 kg in spate si flotari intr-o mana cu saritura ( la o greutate de 90 kg ).

La alimentatie ti-a zis "silas"foarte bine, da-le dracu de ciorbe si sarmale, mananca FRIPTURI ( 3-4 pe zi ), oua, branza, migdale, nuci, caju, cartofi, mazare, orez.

Ideal ar fi sa mananci de 4-5 ori pe zi, sa combini o sursa de proteine ( gen friptura ) cu o sursa de carbohidrati ( cartofi, orez, mazare, etc. ).