| asdefend a întrebat:

Salut tuturor, am o întrebare legata de creatina! Creatina după ce te la oprești a o consuma, masa musculara scade? Și de la 100 de capsule se vede rezultata?

2 răspunsuri:
| coco4782 a răspuns:

Creatina nu face altceva decat sa retina apa in corp, ceea ce determina marirea volumului celulelor musculare, deci muschii se vor umfla. La oprirea consumului de creatina nu se va mai stoca atat de multa apa in corp si celulele nu-si vor mai mari volumul, ba chiar se vor micsora in timp din cauza eliminarii apei din corp prin intermediul transpiratiei. Cu munca vei ajunge la performanta de a avea muschi "dospiti" si dupa ce ai incetat sa consumi creatina. Corpul uman produce o mica cantitate de creatina pe plan natural si e suficient sa retina apa necesara in corp pentru a asigura asimilarea de alte enzime.
Dieta tati... Fara prajeli, in caz ca nu vrei grasime pe corp consuma mai putini carbohidrati.
Dupa primele antrenamente cu creatina se vor vedea diferente.
Stiu din propria experienta, insa eu am bagat si proteina pura, glutamina, aminoacizi care sunt foarte buni si am mai adaugat foarte multa munca, pe langa asta si durere, dar NO PAIN NO GAIN. Ajunsesem la performanta de a impinge 130kg la unele exercitii pentru piept, pe cand eu am plecat cu ridicari de la 40-50kg, la cat de fragil eram laughing

| presus a răspuns:

Creatina este folosita pentru recuperare, rezistenta, anduranta si volum sporit. Consumata inainte de antrenament, are un rol energizant si iti ofera o mai multa rezistenta. Aceasta retine apa in corp pe un termen mai lung, si pompeaza masa musculara. Nu scazi neaparat in masa musculara, nu revi la cum ai fost dupa ce nu mai folosesti. Acum, depinde ce fel de creatina folosesti, depinde ce nutritie ai in timpul consumului, depinde cu cat obisnuiesti sa te hidratezi.