| xxcatalinxx a întrebat:

Salut tuturor.as avea nevoie de niste sfaturi.Eu am acasa doua gantere de 5 kg fiecare, si am 14 ani.Am inceput sa fac exercitii. de tot felul, ca sa fac muschi, si as vrea sa stiu daca urmatorul program o sa dea roade, pentru a avea un abdomen cu patratele si bicepsi etc. Fac pe zi 300 abdomene(corecte), 100 de exercitii cu ganterele pentru bicepsi, 50 de exercitii cu ganterele pentru pectorali, alerg pe zi 4 km, plus ca amananc sanatos(legume, fructe, lactate si peste)... spuneti-mi daca e bun programul si in cat timp obtin rezultate vizibile cu el? dau funda. si nu vreau sa aud comentarii de genu ca mai bine du-te la sala ca nu faci exercitile corect, pentru ca am un prieten. de 19 ani care a mers la sala si mi-a spus ca fac cum trebuie.

2 răspunsuri:
| oOoRubyoOo a răspuns:

Cum dracu faci 100 de exercitii cu ganterele pentru biceps? nici nu exista 100 de exercitii care folosesc bicepsul (asta chiar daca as adauga si toate exercitiile pentru spate care folosesc bicepsii)

pentru ca sa ti se vada abdomenul trebuie sa slabesti(asta nu inseamna ca esti gras ci faptul ca trebuie sa ai un strat de grasime aproape inexistent "sa fie piele si muschi" ca sa ti se vada patratelele)

Rezultatele depind de starea ta actuala, la ce nivel esti.

pentru ca bicepsii sa creasca fa tractiuni cu palma spre corp(5-6 serii), flexii cu gantera(2-3 serii), si ciocan (2-3 serii)
Daca faci 100 de repetari(cum probabil ai vrut sa scrii) vei creste foarte mult in anduranta, de obicei dupa 30 de repetari consecutive bicepsul incepe sa oboseasca(asta nu inseamna ca a fost un antrenament eficient ci doar l-ai obosit)

Iar daca prietenul tau a zis ca e bine...atunci ori accepti o critica de la altcineva ori faci in continuare ce faci.

| CristianMD a răspuns:

Faci totul corect doar scoate fructele din program pentru ca te umfli de la ele laughing