| MariuS88c a întrebat:

Salut tuturor, as vrea sa imi spună si mie cineva un circuit de forța bun, vreau sa ma pun sa lucrez tot ce înseamnă musculatura, nu neaparat sa fac acasa. Vreau sa merg si pe la sala.
Am 14 ani, 67 de kg si 1, 75 m înălțime. Musculatura la momentul actual nu pot sa spun ca nu am dar nici ca wow.
Deci cam ce program sa imi fac si in cam cat timp se vede randamentul?happy
Dau funda celui care ma ajuta si daca se poate răspunsuri serioase nu păreri.

1 răspuns:
| florinflorescu a răspuns:

Salut, tinand cont de varsta ta cel mai sanatos pentru tine este sa nu incepi sa tragi de fiare. Pentru ca esti in crestere si ai nevoie de vitamine si minerale pentru constructia ta osoasa si musculara. Daca vrei sa te apuci de sala si antrenamente toti nutrientii tai se duc catre muschi. Mai tarziu vei avea probleme cu oasele si te vor indopa cu pastile si iti vei distruge organismul. Eu iti recomand sa faci exercitii fizice gen flotari (care antreneaza majoritate muschilor importanti din corp), abdomene, tractiuni si genoflexiuni, dar nu sa exagerezi. De sala si de facut muschi iti recomand sa te apuci la 18-19 ani, cand cresterea este aproape pe terminate, baza ta fiind una sanatoasa.