| Perpelea_Ionut_1990 a întrebat:

Salut tuturor, m-am apucat de sala de curand si mi-am facut un program clasic de incepator si anume:
Luni: piept, biceps
Marti: picioare, abdomen
Miercuri: spate, triceps
Vineri: umeri, trapez
De asemenea fac si cardio 15-20 min pe bicicleta in fiecare dintre cele 4 zile, fiind putin plinut. Nelamuririle mele ar fi: este bun programul, voi avea rezultate? Si cate exercitii sa fac pentru fiecare grupa? Ar fi ok daca mi-ati spune pentru fiecare cam cate exerciti ar trebui sa fac. Am 15 ani, 1.78 73kg daca conteaza. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

La grupele mari ( piept, spate, picioare ) faci 4 exercitii ( maxim 5 ) 4 serii fiecare.

La grupele mici ( biceps, triceps, etc. ) ajung 2 exercitii, 4 serii fiecare.

| CulturismsiFitness a răspuns:

Ca sa te ajut cauta pe youtube canalul Totul despre steroizi. Acolo gasesti tot ce vrei, exlicat foarte in detaliu si sunt si antrenamente foarte smechere

| Exezic007 a răspuns:

Da, programul e bun pentru un incepator, rezultate vei avea, dar nu te astepta ca intr-o luna sa fie totul gata, trebuie sa te tii bine de program ca sa faci masa musculara. La exercitii ar trebui cam intre 4 seturi, 4 repetari. Singurul lucru care lipseste din programul tau este antebratul, pe care l-ai putea incadra vinerea cu umerii si trapezul deoarece nu vei pune mare presiune pe cele 3 grupe de muschi, fiecare v-a lucra separat dezvoltandu-se intr-un ritm propriu.

| Perpelea_Ionut_1990 explică:

4 seturi 4 repetari? laughing))) Am intrebat CATE EXERCITII sa fac pentru fiecare grupa de muschi.