| MariuS88c a întrebat:

Salut tuturor, merg regulat de 3 ori pe săptămâna la o sala de fitness de aproximativ 9 luni, acum ultimele 2 luni am avut o pauza...
Sunt foarte mulțumit de rezultate.
Dar am o problema la abdomen in partea de jos, am un colăcel de grăsime de care nu pot sa scap... il am de dinainte sa încep sa merg la sala + ca am făcut si înainte de a merge jumătate de an abdomene acasă.
Pătrățelele de vad chiar destul de bine (cele de sus de deasupra colacelului de grăsime...)
Am 15 ani,1, 80 m înălțime, nu iau proteine/steroizi/altele.
Un sfat cum sa scap de acel colacel? happy
Si daca pot scapă cam in cât timp reușesc? happy
Dau funda! happy

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

De grasime vei putea scapa numai prin exercitii cardio. Alergat, inot, etc. orice te face sa transpiri si-ti accelelreaza metabolismul.
Cu abdomenele iti tonifiezi muschii insa daca sunt acoperiti de grasime nu se vor vedea.

4 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Si alimentatia! am uitat sa mentionez, din pacate orice fastfood, sucuri, prajeli, zahar, alcool tind sa se depuna fix pe abdomen.

| MariuS88c explică (pentru nugasescusernameliber):

Mersi mult de ajutor! Începând de maine o sa încep sa fac tot ceea ce mi-ai spus mai sus.
Dar am o întrebare.
Zilnic cam cât timp ar fi indicat sa alerg?
Si Alimentația presupune sa nu mai mananc grăsimi, etc?
Rezultatele cam după cât timp încep sa se vadă?happy

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru MariuS88c):

Incepe treptat. Azi 20 minute, maine 25, peste 2-3 zile cand iti creste si rezistenta fizica 30-40.
De vreo 3 ori pe sapt.sau chiar mai mult daca poti. In ziua in care nu alegi, fa sala. daca te plictisesti de alergat, incearca alt sport cardio.
Din alimentatie exclude zaharul, ar fi un inceput bun, si prajelile. Adica o lingurita de ulei de masline este grasime, insa una sanatoasa, niste aripioare de la kfc...stii si tu.
Rezultatele depind de tine, daca te ti de hrana sanatoasa, sport...le vei vedea mai repede Daca de luni pana vineri tragi de tine iar sambata si duminica mici si bere...niciodata.
Dar pari serios si ai ambitie, eu cred ca intr-o luna dai jos acel colacel.

| Al999 a răspuns:

Nu te baza numai pe exercitiile de abdomen.
Cel mai mult conteaza alimentatia 70% si antrenamentele 30%.
Mananca cat poti de sanatos si evita zaharul pe cat posibil.