| NasteaV a întrebat:

Salut tuturor! Miine am o competite de alergat si as vrea sa-mi dati niste sfaturi despre cum sa nu obosesc atit de rapid alergind. ( Inafara de sfatul inspira pe nas si expira pe gura ).

Răspuns Câştigător
| nCansu a răspuns:

Marii atleti. Folosesc o tehnica de respirat care sa le ajute în rezistenta. 2 inspirații pe nas, apoi 2 expiratii pe gura. Și tot așa. happy îmi dau atestatul din sport, sunt la o școală de specialitate. happy știu ce zic. Dar da. Rezistenta se obține în timp, în urma unor antrenamente adecvate menite să iti dezvolte capacitatea toracică. Dar poti incerca tehnica propusă

| NasteaV explică (pentru nCansu):

Mersi :3

| NasteaV explică (pentru nCansu):

Multumesc:]

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pregatirea pentru un concurs se face nu cu cateva ore, ci cu cateva LUNI inainte!
Acum nu mai poti face altceva decat sa te odihnesti bine, iar inainte de start sa faci o incalzire buna, de cel putin jumat de ora.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Rezistenta se obtine cu mult antrenament, nu de pe o zi pe alta

| NasteaV explică (pentru suntserios):

Mersi, dar mie imi trebuia un sfac ca ce sa fac ca sa nu obosesc in timpul alercarii

| suntserios a răspuns (pentru NasteaV):

Pai si eu ce ti am zis? Rezistenta E o treaba care tine de antrenament nu de trucuri