| xIxNeedxHelpx a întrebat:

Salut tuturor! O sa ma apuc de sala si pot sa merg de 3 ori pe saptamana. Ce exercitii trebuie sa fac? Ce grupe de muschi sa lucrez la inceput? Vreau sa scada procentajul de grasime si sa pun niste masa musculara. Vreau sa mi dati niste sfaturi (de la cei care practica acest,, sport" ) si cate ceva despre alimentatie. Stiu ca pot sa caut pe google multe informatii dar nu pot sa ma orientez foarte bine. Multumesc! Funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| St1xWtfcs a răspuns:

Salut! Pentru inceput iti recomand un program de antrenament full body, pentru ca iti va fi mai usor sa te inveti cu exercitiile pentru ca le vei face mai des. Programele acelea cu de ex Luni : piept triceps sunt din reviste de culturism si culturistii se antreneaza diferit. Daca vei face un program din asta, mai ales ca vei merge doar trei zile pe sapt, vei lucra grupele musculare doar odata pe saptamana. Trebuie sa faci cardio si grija la alimentatie, incearca sa mananci sanatos si sa mananci din toate (proteine, grasimi, carbo), bineinteles, cele mai importante pentru dezvoltarea tesutului muscular sunt proteinele. Sper ca te-am ajutat! Bafta. Ps : Daca nu esti sigur cum se fac unele exercitii, cauta pe net, vorbeste cu cineva de la sala sa iti arate, nu-ti perimiti sa te accidentezi.