| Sekim a întrebat:

Salut tuturor.
Pe bicicleta mea, am roti de 27.5x2.10. Pentru balonul de 2.10 nu sunt asa multe modele de cauciucuri si as dori sa pun mai mici de 2.10. Se simte diferenta considerabil sau vor exista probleme cand pun cauciucul pe janta ( cerc )?

Va rog sa raspundeti daca stiti, nu sa va dati cu parerea.

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Depinde pe ce drumuri mergi. Pentru asfalt, e chiar mai bine cu balon mai îngust.
Dacă nu scazi prea mult dimensiunea, nu e nicio problemă la montarea pe jantă. E bine să schimbi și camerele!

| Sekim explică (pentru mihai69):

Cam cat ar fi dimensiunea maxima pe care as putea sa o scad din 2.10 ca sa nu se simta prea mult? Camerele oricum voiam sa le schimb

| mihai69 a răspuns (pentru Sekim):

1.90 ar fi ok. În caz că vrei viteză mare pe asfalt, merge și 1.75.

| Sekim explică (pentru mihai69):

Ma gandeam la 2.2 sau ceva gen. Eu am mtb Bottecchia fx 130 de strada

| mihai69 a răspuns (pentru Sekim):

Păi... 2.2 e mai mare, nu mai mic. Dar da, poți să pui și 2.2.

| Sekim explică (pentru mihai69):

2.2 e mai mic din cate stiu. una e 2.2 si una e 2.20 fata de 2.10

| cfrtobias a răspuns:

Ai si frana pe disc?

| Sekim explică (pentru cfrtobias):

Salut
Da. Shimano BR - M395.

| cfrtobias a răspuns (pentru Sekim):

Eu cred ca daca lasi janta aia si pui cauciuc mai mic nu poti pune... doar de schimbi ambele