| sandwich a întrebat:

Salut, va rog sa imi spuneti daca suplimentele nutritive de tip GAINER ingrasa, sau din contra ajuta la cresterea masei musculare in mod armonios?
De asemenea ce imi recomandati pentru cresterea masei musculare, eu fiind mezomorf (190 cm si 87 kg).
Va multumesc!

3 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Daca faci antrenamente si tragi la sala nu o sa te ingrasi, mai degraba o sa te ajute sa pui masa musculara.

Dar este un supliment si asta inseamna ca el in sine nu o sa aiba un mare efect. El suplimenteaza dieta pentru a iti asigura necesarul proteic si caloric zilnic. Deci totul depinde de ce mananci in rest. Daca mananci mult mai multe calorii decat trebuie si grasimi, o sa te ingrasi. Daca din contra, nu mananci destule calorii... poti sa iei si 3 portii pe zi ca nu o sa pui pe tine nimic, nici grasime nici masa.

| cristi1505 a răspuns:

Normal ca da iei un gainer te ingrasi si cu grasime si cu masa musculara.
Pentru tine, ca esti mezomorf, trebuie sa iei un concentrat proteic, sau un izolat:100% whey gold standard, syntha-6, dymatize elite whey protein etc.Eu ti le-am zis pe cele cu care am avut eu rezultate frumoase.

| cristif a răspuns:

Fiindca esti mezomorf ai nevoie de concentrat proteic, gainerul e pentru ectomorfi. Depinde de buget, cel mai bun este whey gold standard 100% de la ON.