| ElenaSt2011 a întrebat:

Va rog sa-mi dati sfaturi despre cum sa-mi inving teama de inot (sau de inec).

Am platit un curs de inot pentru incepatori (dureaza 12 ore de cate 60 minute), am inceput de la zero, sunt habarnista. Sunt adulta - in copilarie nu am putut sa fac curs de inot, pentru ca eram baby sitter pentru fratele meu cu 11 ani mai mic, nu aveam timp fizic sa frecventez un curs iar familia mea nu imi dadea bani pentru cursul de inot cand eram copil.

Am avut o singura ora pana acum.

Desi aveam vreo 4 dreptunghiuri mici la spate, in zona rinichilor, legate cu un cordon pentru a nu ma scufunda, cand mi-a dat pluta in mana, un coleg tinea pluta din celalalt capat, si mi-a zis sa incerc sa fac pluta stand intinsa pe burta, NU puteam sa ma intind pe burta (nu stiu din care cauza, dar simteam ca nu pot sa o fac) si am dat din picioare - exact ca un caine - pana am ajuns la mal.

Mi s-a zis ca am fost foarte crispata.

Nu stiu cum sa scap de aceasta problema. Am cautat pe internet informatii in acest sens, dar am gasit doar sa intri cu capul sub apa, sa stai in cada si sa dai drumul la jeturi de apa pentru a te obisnui cu apa, dar pentru mine pare insuficient.

Erau prea vagi informatiile gasite pe net.

Am vorbit cu un psiholog si trebuia ca inainte de Paste sa facem o sedinta in care mi-a zis ca imi va pune pe stick ce anume am de facut, dar, a plecat in sat, a zis ca revine dupa data de 11 aprilie si a uitat de mine.

Nu stiu de cate sedinte la psihoterapeut este nevoie pentru a scapa de rigiditatea cu care ma misc in apa, de crisparea de care dau dovada. Nu stiu nici cat de des trebuie facute sedintele, nici dupa cat timp se vede vreun rezultat.

Mai am inca 11 sedinte de inot si cursul se tine de doua ori pe saptamana.

Puteti va rog sa imi scrieti CUM sa SCAP de rigiditatea, crisparea care ma cuprinde, cand mi se cere sa inot pe burta?

Ce fel de metode ar trebui sa incerc?

Puteti sa-mi mentionati o carte (si autorul acesteia), sau niste articole pe internet care sa ma ajute in aceasta privinta?

Din pacate, eu inca nu am gasit ceva care sa ma ajute.

Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Http://metropotam.ro/......76432150/. Te ajuta asta? Este mai mult nevoie de psihic la varsta asta decat de altceva. Daca stateai in Ploiesti, in cateva ore invatai deja. Sper sa ai un antrenor bun, te v-a invata si el, mai mult ca sigur.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poate te ajuta experienta mea. Mie de mic mi-a fost frica de apa. La sase ani, cand am vazut prima oara marea, nici nu am vrut sa ating apa! Ma tinea mama mea in brate, intra in apa pana la genunchi, si daca ma lasa jos, cand picioarele mele atingeau apa, urlam ca din gura de sarpe happy. Frica aia m-a urmarit mult timp, pana la 13 ani. Faceam volei, aveam antrenamente pe teren de zgura, si vara fiind din cauza transpiratiei, eram murdari la sfarsit, si de aceea, baza avand si doua bazine de inot, ni se dadea voie sa facem o ora baie. Nestiind sa inot, ma balaceam doar in apa. In timp, m-am obisnuit sa stau in apa mare, pana la git. Mai apoi, in apa pana la piept, am incercat sa imi dau drumul pe burta, sa vad cit pot rezista fara sa ating fundul bazinului. Fara nici un fel de ajutor, colac sau alte chestii. Primele dati, reveneam rapid ca o bucata de fier pe fundul bazinului cu picioarele happy. Insa dupa cateva zile, am reusit un pas, dupa alte cateva zile, inca un pas, iar dupa ceva timp, am descoperit ca, desi dificil, puteam sa ma mentin la suprafata. Restul a fost deprinderea tehnicii. E ca si mersul pe bicicleta, e vorba de o stare pe care trebuie sa o deprinzi. Azi, in apa sunt in al treilea mediu in care ma simt bine, primul fiind cel natural si al doilea pe bicicleta. Si niciodata nu pot refuza o iesire la o baita, oriunde ar fi ea de facut, daca ma invita cineva happy!
Cred ca e nevoie de timp sa te obisnuiesti cu apa. Mai intii sa stai doar in ea, pur si simplu sa devina o obisnuinta, un alt mediu al tau. Si asa frica va disparea. Insa poate lua ore in sir. Ca tot vine vara, ar fi bine sa mergi macar saptaminal la strand si sa stai cit mai mult in apa. Ideal ar fi de doua ori pe saptamana. Si abia apoi, dupa ce frica va fi trecut, sa incerci sa inveti sa inoti. Dar, desigur, pentru ce am zis eu, trebuie sa iti placa balaceala, sa iti placa sa stai in apa. Atit de mult incit sa poti sta cu tot cu frica in apa.

| sierra1 a răspuns:

Eu cred că nu trebuie să te impacientezi. Ești la prima oră de curs. Mai ai 11. Sigur undeva pe la mijlocul intervalului ve avea o altă abordare.

Adică te obișnuiești. La bazin ai de-a face cu profesioniști. Te vor ajuta, capul sus!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Pune un coleg care stie sa inoate sa te uiti la el dupa faci la fel ca el eu asa am invatat la Dunare.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Tu trebuie sa iti invingi teama de inec iminent. in scris este dificil cum sa abordezi "primele miscari" eficiente, care sa iti alunge din teama.