| mdarius92 a întrebat:

Vara aceasta am primit niste haltere + greutati de 5 si 2 kg, Daca fac exercitii cu ele, ( am 13, aproape 14 ani ) imi poate afecta cresterea in inaltime? Deocamdata am 1 70 si vreau sa stiu daca pot sa continui sa fac cu ele sau raman la flotari laughing)

Răspuns Câştigător
| Al999 a răspuns:

Nu iti afecteaza absolut deloc cresterea.
Decat exercitiile care implica solicitarea excesiva a coloanei iti afecteaza cresterea in inaltime (presa de la sala ar fi unul dintre exemple, genoflexiunile cu greutatii exagerate...)

3 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Doar exercițiile ce implică solicitarea coloanei îți pot afecta creșterea, poți face fără griji.

| DovleacTurbat a răspuns:

Înălțimea este un factor genetic, o informație ce este scrisă deja in ADN-ul tau si nu poate fi influențată. Sportul alaturi de o alimentatie echilibrată si odihnă nu fac altceva decât sa grăbească procesul de dezvoltare al organismului.

| LexiEla a răspuns:

Sunt cazuri in care afecteaza cresterea si cazuri in cae nu. Oricum nu mi cresti foarte mult si pana sa ajunga exercitiile tale sa conteze nu va afecta. poti sa faci.