| Davidalexander a întrebat:

Voiam sa va intreb cum credeti ca este mai bine.In prima zi fac 50 tractiuni 360 flotari, 69 dips (ziua pentru upper body), a doua zi fac abdomen +cardio usor, iar a treia zi fac cardio.Acum intrebarea e daca dupa acest ciclu ar fi bine sa fac o zi de pauza (in care sa joc ceva usor) sau sa reiau direc ciclul cu ziua de brate? Cum e mai eficient? Multumesc!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mai bine ai ridica greutati

| siriusblack98 a răspuns:

Circuitul acela este foarte slab gandit si presupun ca ai experienta zero in ale fitness-ului (nu o lua in nume de rau).Nu ai specificat la ce rezultate vrei tu sa ajungi,masa musculara, sa slabesti, rezistenta, forta, ca sa iti pot spune in ce directie sa schimbi antrenamentul.

| Davidalexander explică (pentru siriusblack98):

Salut,spre masă musculara

| siriusblack98 a răspuns (pentru Davidalexander):

Pai bun daca vrei sa pui masa musculara, cardio nu te va ajuta. Exercitiile pentru masa se fac cu greutati ajustate in asa fel incat sa nu poti face mai mult de 8-12 repetari a cate 3-4 serii (la inceput). Tractiunile in schimb le poti pastra in program dar in nici un caz 50 de bucati pentru ca nici nu cred ca poti face atatea.Antrenamentele nu trebuiesc facute zilnic.2 zile cu una pauza este perfect.Adica gen luni si marti cu miercuri pauza iar joi si vineri cu weekendul pauza sau eventual duminica poti face 30 min de cardio usor

| AnastasiaK a răspuns:

Mai eficient pentru ce? Masa musculara sau definire? Daca tot faci 360 de flotari, mai bine scazi din ele si adaugi greutate. Apropo, partea de lower body cui i-o lasi?

| Kerre a răspuns:

Cel mai bine este sa iti cumperi un abonament la sala pentru castiguri cat mai mari si rapide, dar daca nu ai posibilitatea iti poti face acasa un antrenament in functie de scopul tau, nu de alta dar antrenamentul tau este prost structurat, poti cauta pe net cateva exemple de antrenamente acasa, insa nu uita ca muschii cresc cand se odihnesc asa ca mai fa pauze intre antrenamente pentru a da timp muschilor sa se refaca.