| Adrian1331 a întrebat:

Salut,vreau sa dau la liceul militar la anul, problema e ca sunt putin cam plinut, am 70 de kg la 13 ani si 1.73 inaltime.As cam vrea sa slabest si sa imi fac putina musculatura, nu pot sa ma duc la sala din cauza scolii, asa ca trebuie sa fac ceva acasa sau afara(de preferat in casa).Si as vrea sa fac exercitii ca sa intru la liceu, probele suna asa: Traseul utilitar – aplicativ are o lungime de 90 m şi cuprinde 10 elemente, în următoarea succesiune: două sărituri în lungime, succesive, de pe loc; aruncarea a 4 mingi diferite la ţintă; tracţiuni la bară fixă:deplasare în echilibru, pe bănci de gimnastică; rostogolirea înainte din ghemuit în ghemuit pe sol; escaladarea unui obstacol – ladă sau cal de gimnastică; sărituri în spaţii marcate pe sol; târâre pe sub un obstacol; ridicare şi transport de greutăţi printre jaloane; alergare 25 m, asta e proba 1 si trebuie facuta in 1.25 minute, iar proba 2 trebuie sa alerg un kg in 4 minute.Multumesc. happy

Răspuns Câştigător
| Mihaelablabla a răspuns:

Eu iti propun sa faci un mic compromis, sa te duci la sala o luna sau doua, cu antrenor personal. Sau macar cat e iarna. vacante, chestii, poti sa faci. Si ii spui ca vrei sa dai la anul la liceu militar, ii zici lui ce ne-ai zis si noua si te va ajuta el sa faci exercitiile corect, exact ce si cat trebuie momentan. Asa vei stii sa le faci si acasa corect si in parc (primavara, vara). Eventual il intrebi si pe domnul antrenor ce ai putea sa faci si acasa in plus peste ce ti-a aratat. Daca e misto poate tine legatura cu tine si te mai ajuta. In rest, incearca sa dai de unul care a facut un sport de performanta destul de multi ani, daca nu cu o facultate in domeniu, nu orice pustan care a terminat liceul cu un curs platit.

| Adrian1331 explică (pentru Mihaelablabla):

Multumesc,cred ca asa o sa fac!

4 răspunsuri:
| Kim_Ioana_1990 a răspuns:

Ai doar 13 ani pana la liceu mai ai destul timp
Îți voi da niște exerciții pentru toată musculatura corpului care chiar te va ajuta!
1. abdomene (test maxim)
2. flotari (_II_)
3. Spate
4. picioare (ghemuit, flotare, ghemuit, săritură în înălțime și tot asa)
Sau ai putea cauta pe toutube o serie de ex pentru dezvoltare, făcând ex vei și slăbii!
Sper ca ți-a fost de folos

| Adrian1331 explică (pentru Kim_Ioana_1990):

Multumesc,dar prin spate ce vrei sa spui?

| Softe a răspuns (pentru Adrian1331):

A vrut sa spuna exercitii care iti dezvolta musculatura spatelui (flotari, tractiuni...)