| Anonim420420 a întrebat:

Salut vreau sa imi achizitionez o bicicleta B'Twin Rockrider 6.0! As vrea niste pareri despre ea, dezavantaje, avantaje si sa imi raspunda cei experimentati la intrebarea : O pot upgrada la frana pe disc? Va rog cat mai multe pareri! :* o zi buna va doresc

1 răspuns:
| cristi202 a răspuns:

Orice bicla sub 1500 de lei e creata pentru segmentul "recreere", sau, tehnic vorbind, "entry-level", mai clar spus, pentru incepatori, care vor doar sa se plimbe, si nu petrec mai mult de cateva ore pe sa. Bicicleta de care zici e la acest nivel, si toate sunt bune si frumoase daca te incadrezi la nivelul specificat. Daca insa vrei ceva mai mult, sa urci pe munte cu ea in weekend, de exemplu, ai nevoie de ceva mai mult. Altfel, nemultumirile se vor tine lant. Tinind cont de asta, frinele pe disc nu isi au rostul. Oricum, pe modelul specificat nu cred ca poti pune, caci nu are acele "urechi" de care sa prinzi frinele de cadru. Frinele pe disc sunt bune pentru cei ce petrec mai mult timp pe sa si solicita mai mult bicicleta. Altfel, niste frine v-brake mai de soi, de la Shimano, din gama mid-level (Alivio, Deore) sunt arhisuficiente, mai ales daca tii cont de faptul ca niste frine v-brake bune pot fi mai bune decat niste frine pe discuri proaste.