| anonim_4396 a întrebat:

Salut,vreau sa ma apuc de sala acasa, ce alimentatie imi recomandati? adica ce sa mananc ca sa fie ok?

10 răspunsuri:
| Vladut650 a răspuns:

Nu poti face sala acasa. Astea sunt prostii. Daca intr-adevar vrei sa faci sala, du-te la sala.

| CristiMC a răspuns (pentru Vladut650):

Cum sa nu poti face sala acasa?big grin

| Vladut650 a răspuns (pentru CristiMC):

Pai nu poti face sala acasa. La tine sala ce inseamna? Flotari, abdomene si genuflexinui? sau ce? Nici macar o bara de tractiuni daca ai nu e de ajuns.

| CristiMC a răspuns (pentru Vladut650):

big grin Daca vrei poti face sala si acasa, iti cumperi un set de gantere (reglabile) o banca (daca ai bani poti sa-ti cumperi una complexa) reglabila o haltera un set de gantere si greutati ....Eu asa am si ma descurc foarte bine cu ele!

| Vladut650 a răspuns (pentru CristiMC):

De ce ai face toate tampenile astea? Cand un abonament la sala e 100-150 de lei, si ai mult mai multe aparate decat alea? + ca nici ce spui tu acolo nu e de ajuns incat sa faci masa musculara. Si daca ai alea, ce faci? faci cu ganterele zilnic? Faci biceps si triceps zilnic?

| CristiMC a răspuns (pentru Vladut650):

Uite motivele de ce prefer sa fac sala acasa
1)Eu stau la sat si fac aproximativ 50 minute pana la sala cu micobuzul doar dus nu si intors...Deci timp pierdut pe drum si bani la microbuz dati
2)daca GENOFLEXIUNILE sunt tampeni lasate de culturism!
3)Cu ganterele poti face trapez, intercostale, gambe ...PT cultura ta generala si poti sa pui masa musculara
4)+plus ca nu mia astept dupa nimeni
Pe mine mar consta un abonament la cea mai apropriata sala 330 lunar ceea ce nu imi convine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru CristiMC):

Mai e ceva ce nu poti sa cumperi : atmosfera de la sala. ( vorbesc de salile profesioniste unde se antreneaza sportivi profesionisti ).

Acasa la tine nu o sa vina niciodata un campion national sau ceva de genul, de la care sa ai ce invata.

| CristiMC a răspuns (pentru Cosmin86):

Da aici ai dreptate.

| francesca13maria a răspuns:

Buna! sunt mai multe modalitati, mama mea lea incercat si chiar a functionat! am sa le spun pe toate! deci: 1. metoda ducan, mananca carne fiarta timp de o saptama, doar carne fiarta si desigur bea multa apa, iar dupa o saptaman poti adauga salate, ceaiuri, fructe, legume. 2. dimineata mananca bine deoarece masa de dimineata nu pune nici macar un gram in plus pentru ca asa functioneaza stomacul dimineata apoi la pranz un mar, o salata sau branza topita pe paine adica din aceea lichida iar seara tot asa ceva usor ca mai sus. obs: nu mai manca numic dupa 6 seara! si da ultima este dimineata sa faci sport cum e la scoala exercitii care includ mai ales abdomenul! sper ca te am ajutat si ca o sa mi dai funda!

| CristiMC a răspuns (pentru francesca13maria):

Mananca un rahat o saptamana ca te faci cat un dulap. Du-te frate pe alta categorie ca aici nu-i de tine!

Din cate stiu eu e bine sa mananci carbohidrati dimineata iar proteinele mai pe seara.

Alimentatia trebuie sa cuprinda 60%carbohidrati 30% proteine si 10% grasimi depinde si in ce categorie te incadrezi happy