| CosminBoy1 a întrebat:

Salut, vreau sa ma apuc de sala am 16 ani si 1, 63 si 47kg... sunt mai mic de inaltime pentru varsta mea, ma intreb daca ma apuc de sala si in acelasi timp sa iau proteine ma mai inalt? Si daca ma ingras? ( in masa musculara bineinteles )

9 răspunsuri:
| baimareanu a răspuns:

Daca nu faci exercitii care preseaza coloana, da, mai cresti! bineinteles ca o sa te ingrasi ( masa musculara ) daca faci corect exercitiile si mananci bine, in mai multe mese

| CosminBoy1 explică:

Imi puteti recomanda un program bun pentru mine si un gen de proteine?

| crystycrystan a răspuns:

Exista riscul sa ramai mic, mai bine te apuci de baschet. Corpul raspunde solicitarilor pentru care te antrenezi, daca faci judo de exemplu, trebuie sa masa mare si centru de greutate cat mai coborat, asa ca ai sa cresti in latime, dar nu si in inaltime. Toti amicii care au facut judo sunt mici de statura. Sper ca ti-am fost de folos.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CosminBoy1):

Cand vrei sa pui muschi cea mai importanta e MANCAREA. Consuma 5-6 mese pe zi bogate in proteine, proteine = carne, branza, oua, peste, lactate. Alea sunt cele mai bune surse.

Abia apoi te gandesti la suplimente cu proteine, dintre care recomand :
http://www.megaproteine.ro/......er-5-4-kg/

Iei o portie dimineata cu 30 de min inainte de micul dejun si imediat dupa sala.

Program, recomand sa-ti faca instructorul de la sala, ca e clar ca la 47 de kg ai articulatiile destul de firave si ai nevoie cel putin 1 an sa lucrezi la aparate care iti protejeaza articulatiile si abia apoi sa treci la un antrenament cu greutati libere.

| Marius96 a răspuns (pentru Cosmin86):

De obicei dimineata adolescenti sunt la scoala deci nu pot merge la sala.
De ce sa-i recomanzi din prima un Gainer, ca dupa juma de an sau poate mai repede sa se faca cat un porc? straight face
Eu iti recomand un shake facut de tine din proteina +dextroze sau orice alta sursa de carbohidrati...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Marius96):

Cu un gainer de calitate ( nu porcarii romanesti pronutrition sau mai stiu eu ce ) de genul muscletech, dymatize, gaspari, etc. NU te faci cat un porc.

Si eu mergeam la scoala dimineata si faceam sala seara, care e problema? 4 ore pe saptamana isi gaseste oricine. Faza "nu am timp" nu e o scuza.

| CosminBoy1 explică:

Ok sa inteleg ca proteinele recomandate de Cosmin sunt bune dar as vrea sa stiu si cat sa trag la sala ( cat timp pe zi ) si un program... Sa nu merg acolo ca pr**tu in targ...

| CosminBoy1 explică (pentru Cosmin86):

Eu incep sa fac sala de dimineata de la ora 8... Cum ar trebui sa iau proteinele? Cand ma trezesc la prima ora si seara inainte de culcare?

| Cosmin86 a răspuns (pentru CosminBoy1):

Inainte de culcare se iau proteine cu absorbtie lenta ( caseina, milk & egg, etc. ), dar nu sunt asa importante.

Cel mai important moment este imediat dupa antrenament. Mai poti lua intre mese, cat sa-ti asiguri 2 grame pe kg-corp zilnic din mancare + suplimente.

Tine cont ca proteinele din mancare sunt chiar mai importante decat cele din supliment.

Ca program, recomand 4 zile / saptamana ( mai mult deja te supra-antrenezi si progresezi lent ) :
http://www.culturism.ro/forum/jurnal-personal/jurnal-cosmin-0001.html

Ala e jurnalul meu, sunt 3 programe de antrenament si 3 planuri de alimentatie, inspira-te de acolo :), important e sa gasesti tu cel mai bun program pentru corpul tau