| Mihai99182 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala si am ceva grasime pe mine, nu foarte multa, as vrea sa scap de ea, dar vreau in acelasi timp sa pun si muschi pe mine. Ar trebui sa fac un surplus caloric sau un deficit caloric? Am 1.79 si 79kg 17 ani.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti in deficit mic si te antrenezi poti sa iei si masa musculara ca incepator. Daca ai mai facut sport inainte nu prea, dar ca incepator poti. De exemplu un deficit de 200 de kcal si o sa ajungi sa zicem la 75kg intre timp pui 1-2kg de muschi(adica slabesti de fapt 5-6kg de grasime) si o sa arati bine!

2 răspunsuri:
| Elena_Maria_1993 a răspuns:

Sala ajuta la formarea mușchilor, foarte puțin la slabit. Ca sa obții ce dorești trebuie sa mănânci sănătos și sa te ții de sala. Nu trebuie nici sa mori de foame, nici sa abuzezi de mâncare. Mereu trebuie un echilibru

| Cosmin86 a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

Cand pui masa musculara ca "abuzezi" de mancare, ca trebuie sa bagi 3-4 fripturi pe zi