| Glav a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala si i-am zis unui prieten, dar eu vrea sa mai cresc si in inaltime insa el mi-a zis ca daca ma apuc de sala nu mai cresc pentru ca fac exercitii care solicita coloana!
Nu mai pot creste in inaltime daca fac sala?
Am 1.82

11 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Cel mai bine mergeți la un grup slortiv, la baschet, unde exercițiile fizice vă ajută în ambele cazuri. Da, la sală nu crești, pentru că se solicită diversele grupe de mușchi, static.

| Glav explică (pentru romeo78):

El face sala, de aceea l-am intrebat!
Dar cred ca o sa ma apuc de baschet!
Multumesc!

| krt0f1oR a răspuns (pentru Glav):

Apuca-te de ce vrei tu, la 1.82 e destul de ok sa te apuci de sala dar sa ai macar 17 ani.Eu m-am apucat la 16 ani cu 1.78-1.79 si am mai crescut 2-3 centimetri.Acum am 17 si 3 luni si 1.81m si sunt multumit de inaltime.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Glav):

Asta ca nu mai cresti de la sala e un mit la fel cum e si ca vezi Doamne cresti de la baschet. Aici vorbim de genetica, iar in final inaltimea ta va fi aceeasi indiferent ce sport faci.

| Glav explică (pentru AnastasiaK):

Buna!
Am doi prieteni gemeni, care au 20 de ani, unul are 1.80, iar celalalt 1.95!
Unul a facut baschet de cand era mic, iar celalalt nu a facut niciun sport!
Ce genetica, adica sunt gemeni!
De asta zic ca baschetul te ajuta sa cresti!
Nu stiu ce sa zic!

| AnastasiaK a răspuns (pentru Glav):

Gemeni heterozigoti?

| Glav explică (pentru AnastasiaK):

Nu stiu!
Eu iti spun doar ce stiu!
Unul este mai înalt, celălalt mai mic!

| AnastasiaK a răspuns (pentru Glav):

Pai daca sunt gemeni heterozigoti, nu anuleza cu nimic ce am zis eu. Tu poti sa faci baschet daca vrei, dar inclusiv antrenorii de baschet iti pot confirma ca baschetul nu te inalta. happy

| Glav explică (pentru AnastasiaK):

Hmmm!
M ai bagat intr o mare dilema! rolling on the floor)

| AnastasiaK a răspuns (pentru Glav):

Long story short, exista gemeni monozigoti si gemeni heterozigoti. Primii sunt cei despre care se considera ca au acelasi ADN (desi in realitate nu e chiar asa ca si aici apar diferente), iar ceilalti sunt pur si simplu niste frati conceputi in aceeasi perioada. Au existat cazuri de gemeni heterozigoti cu tati diferiti, dar deja intram in alte povesti.

Revenind la baschet, se crede despre el ca inalta pentru ca vedem ca baschetbalistii sunt inalti. Antrenorii (si jucatorii) iti pot confirma ca in realitate sunt alesi pe parcurs cei inalti pentru ca inaltimea reprezinta un avantaj in acest sport. Ma rog, sunt alesi cei mai buni, dar automat vor fi mai buni de obicei aia inalti.

| Glav explică (pentru AnastasiaK):

Mersi mult!
M am apucat de sala, chiar daca este sa nu mai cresc am 1.81 =)!
Cred ca este destul de ok!
Plus ca am doar 15 ani!