| mihaiwz98 a întrebat:

Vreau sa ma apuc serios de culturism din nevoia de a arata bine.Sunt elev si am 1, 75 la o greutate de aprox 65kg.Sunt slabut dar cu putina sunca.E bun acest plan alimentar? De la zi la zi pot varia carnea:
7-30:100-150g fulgi ovaz+ 150g iaurt(lapte) +2, 3 oua fierte
11-30:o banana, sau un mar
14-16:200g piept pui(curcan,sau vita slaba), 150g fulgi ovaz
17-18:30 antrenament
19 19-30 :aceleasi proteine ca mai sus + 100-150g broccoli, spanac + 100-150g cartofi copti sau orez.
21 30: 100g piept pui + salata legume + un pahar lapte
Eventual intre mese includ cateva nuci,alune.
Sa raspunda cineva in masura,care se pricepe si a avut rezultate, nu cineva care e in aceeasi dilema ca mine

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Programul alimentar este bun, dar sa mai variezi sursele de carbo.

| ubox7007 a răspuns:

Foarte prost, mananci prea multa proteina si ajungi sa caci proteina happy. La 65 de kg este de ajuns sa faci sala si sa ai un plan alimentar diversificat, dar stai sa ghicesc tu stii mai bine, fiindca ai vazut niste oameni injectati cu steroizi ca mananca in fata camerei tone de carne...
Uite aici plan de nota 10 pentru tine:
Dimineata
100-150g fulgi ovaz+ 150g iaurt(lapte)
Pranz
O ceorba + felul 2 (posibil carne + garnitura)
Seara
O ceorba + ceva dulce

Gustari: orice fruct + poate ceva patiserie

La 65 kg masa corporala tu nu ai muschi ce sa intretii cu un aport asa mare de proteina, daca ai 100kg numa muschi atunci da.

| aXy99 a răspuns (pentru ubox7007):

Are nevoie de un surplus de proteine pentru a creste in masa musculara, iar "ceorba" nu exista.

| mihaiwz98 explică (pentru ubox7007):

N-am vazut nici un injectat cu steroizi, dar ce recomanzi tu aproape ca e un regim alimentar normal, nici de cum pentru crestere in masa musculara. Poate ca gresim amandoi

| Cosmin86 a răspuns (pentru ubox7007):

Nu e prea multa proteina acolo...

Prea multa proteina e cand bagi 5-6 fripturi pe zi, el baga doua...