| Catalin_5854 a întrebat:

Salut, vreau sa merg cu un prieten la sala avem amn2 14 ani eu 1, 71 si el 1, 70 eu cam 57 kg si el 60, ce zice-ti sa ne apucam vrem sa face-m abnomen, biceps, pipept, spate, e bine sa ne apucam? o sa mergem la sala in timpul anului scolar ca pe timpul verii sa se vada ceva.

Răspuns Câştigător
| Mk01 a răspuns:

Cât timp omu postează şi cere ajutor şi tu începi să îl jigneşti nu e ok.
Eu măcar i-am dat un sfat, nici măcar nu ai citit întrebarea corect el a zis că vrea să le facă nu a zis că o să le lucreze numai pe alea.Nici răspunsul meu văd că nu l-ai citit. Sau l-ai citit şi ai înţeles o ciorbă din el. Dacă ai fi înţeles ai fi observat că după ce am scris *Acum să revenim la întrebare* am început să îi răspund băiatului şi să îi dau nişte sfaturi. Nu ai înţeles tu ce voiam să spun.Nu e greu să ţii pasul cu şcoala şi cu sala.Eu zic că e mai bine de la 14 ani atât timp cât avem grijă.
Oricum sper să-ţi dai seama ce vroia comentariul meu să transmită.A da şi pentru băiatu care a întrebat încă un sfat de la mine: Să nu iei proteine sau alte chestii de la vârsta asta, sunt prea periculoase foloseşte alimente.

10 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Eu zic sa va luati o carte de gramatica. e jenant la 14 ani sa folosesti cratima atat de prost. sa nu mai zic de abdomen, piept. cocalar de plaja. agramat, varsta de bebe si piept cu biceps.

| Mk01 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Auzi mă, ce cocalar de plajă visezi? Dacă omu' vrea să aibă condiţie fizică de la vârsta asta nu înseamnă că e cocalar, ce vârstă de bebe? Tu la 14 ani erai mai viteaz? La faza cu gramatica sunt complet de acord cu tine, e jenant să treci prin 8 clase şi să nu şti să pui o cratimă.
Acum să revenim la întrebare. Eu sunt un pic mai bătrân decât tine, am 15 ani. Dar o să mă apuc de sală de anul acesta. E mai bine să ai o condiţie fizică bună la plajă decât să mergi cu şuncile nu? Aşa şi eu. Vara asta am făcut abdomene şi flotări ca să rezolv câte ceva dar nimic. La piept pot zice că am mai reuşit dar abdomenu zero. La spate să aveţi grijă unele exerciţii pot produce la vârste mai mari hernie şi alte boli. Să nu lucraţi prea mult la prese că e periculos la vârsta noastră. În rest puteţi lucra cu tot, deci spor la lucru şi căutaţi un program de antrenament pentru tipul vostru somatic, o să vă ajute mult. A da şi să aveţi grijă la alimentaţie, e foarte importantă, să mâncaţi înainte şi după antrenament fructe, sandvişuri, să nu mâncaţi dulciuri dacă vreţi abdomen. Hai odată pe săptămână o ciocolată merge dar nu mai mult.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Mk01):

Mai batran ca mine? pustiu. am aproape 25 de ani. si pana sa ma bage un ratat in spital dand cu masina peste mine in iunie aveam 1.73, 75 kg si 4 patratele. acum am mana in ghips pana la umar pentru urmatoarele 4 luni. practic culturismul de 8 ani nu ai ce sa ma inveti.
la 14 ani eram ocupat cu inotul si scoala si cand m-am apucat de sala faceam toate grupele, nu numai piept, abdomen si biceps. alea sunt grupele cocalarior de plaja.

vezi-ti de treaba ta cat timp nu stii cu cine vorbesti. eu in 8 ani de sala am pus peste 25 kg, peste 22cm in brat si mi-am triplat greutatile folosite...nu imi da lectii cu ce sa fac, si nu mai scoate din burta varste

| JohnnyBi a răspuns (pentru Mk01):

Ia zi ce sunt proteinele, unde se gasesc, metoda industriala de producere, functiile lor de zici ca sunt periculoase suplimentele. sa iti demonstrez ca esti pe langa. eu iau de 8 ani si am avut 2 accidente care m-au pus 6-9 luni pe bara. ghici ce, nu am nimic. zi pe ce studii internationale de nutritionisti zic porcaria asta. periculoase daca esti prea prost si nedocumentat

| Mk01 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ca să vezi că nu sunt dezinformat şi ştiu ce vorbesc îţi şi spun ce sunt. Proteinele sunt substanţe organice formate din aminoacizi.Se produc prin electroforeză. Acum, că sunt periculoase a fost strict opinia mea, dacă tu la 15 ani luai proteine (nu din alimente, de alea din laborator) şi ţi-a mers bine, asta e. Eu îi zic că e mai sănătos să ia proteine din alimente decât să le ia aşa simple.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Mk01):

Ce laborator? nu exista proteina sintetica. dacca exista nu mureau popoare intregi de foame. mai documenteaza-te. 17 ani prima oara, nu 15.
alimentatia e baza, corect, dar de ex acum cu un os rupt, daca dublez cantitatea de proteina mi se osifica mult mai repede si mai bine. si 12 mese pe zi nu pot. asa ca, fara sport, iau gold whey. si de cand iau parca nu mai doare fractura. oasele sunt 50% proteina. asa ca 2g/kg corp, cu o fractura osoasa poti dubla. 4g/kg corp e imposibil din alimentatie si atat

| Mk01 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Mă, tu crezi că ăştia când extrag proteina din aliment se duc la bucătărie? Logic că o extrag în laborator steril. Asta am vrut să zic. În unele cazuri se ia proteina să mai grăbească anumite procese ale corpului, dar gândeşte-te că poate avea şi efecte negative nu numai efecte pozitive.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Mk01):

Sigur. iau de 8 ani zilnic si nu am NIMIC. oare de ce?

| Mk01 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Cât timp omu postează şi cere ajutor şi tu începi să îl jigneşti nu e ok.
Eu măcar i-am dat un sfat, nici măcar nu ai citit întrebarea corect el a zis că vrea să le facă nu a zis că o să le lucreze numai pe alea.Nici răspunsul meu văd că nu l-ai citit. Sau l-ai citit şi ai înţeles o ciorbă din el. Dacă ai fi înţeles ai fi observat că după ce am scris *Acum să revenim la întrebare* am început să îi răspund băiatului şi să îi dau nişte sfaturi. Nu ai înţeles tu ce voiam să spun.Nu e greu să ţii pasul cu şcoala şi cu sala.Eu zic că e mai bine de la 14 ani atât timp cât avem grijă.
Oricum sper să-ţi dai seama ce vroia comentariul meu să transmită.A da şi pentru băiatu care a întrebat încă un sfat de la mine: Să nu iei proteine sau alte chestii de la vârsta asta, sunt prea periculoase foloseşte alimente.

| FitnessTrainer a răspuns:

Eu zic ca nu e asa de ok. E posibil sa aveti probleme la incheieturi. Dar daca chiar vreti sa mergeti, informati-va si voi de pe ceva site-uri gen culturism.ro, si antrenati toate grupele musculare. Dar dupa cum spune si Johnny, mai bine v-ati vedea de scoala. Aveti timp si de sala de la 16 ani, cand o sa aveti si rezultate mai bune in sport si nici probleme. Bafta!

| Catalin_5854 explică:

Varmiu JohnnyBi stai tu cuminte ca nici nu ai inteles esentialu intrebarii varmiu eu am intrebat daca este bine ce facem si nu ne spune nou din viata ta de ofran ce ti s-a intamplat si nu ma lua tu pe mine cu am scris ca nu am pus intrebare e bine cum scriu, vezi sa nu te calce masina mosule ai grija pe unde te uiti cu d-zeu inainte varmiu, si mai usor cu cocalar de plaja atat timp cand tu in 8 ani de sala ai 22cm in brat ca nu te crede nimeni nu esti prosteste pe vecinu/vecina mosule, si cand mai raspunzi la intrebari de genul acesta gandeste-te inainte sa spui un lucru ai inteleswinking si multumesc Mk01 pentru sfaturi o sa am grija daca merg la sala sa am grija la ce mase musculare lucrez si ce alimentatie sanatoasa multumesc mult pentru sfaturi, uite aici un om care poate sa te ajute cu adevarat nu altii care se dau marii cu realizarile lor si nu stie sa dea un raspuns bun. Multumesc pentru raspunsuri.