| Hercule32 a întrebat:

Vreau sa stiu daca 100 abdomene, 100 flotări si alte exerciții ( 200 celelalte ) m-ar ajuta intr-o lună să dezvolt masa musculara, precizez ca si acum am ceva mușchi,nu iau proteine, respect cele 3 mese plus una după antrenament. Vreau păreri dacă se va observa vreo diferență. Cel mai bun răspuns are funda

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

O banana are 2 grame AMARATE de proteina.

Proteine serioase gasesti in carne, branza, oua, etc.

Si NU e normal, ce face el e antrenament de COPIL MIC.

Pentru masa musculara trebuie sa maresti mereu greutatea, NU numarul de repetari.

Si sa faci maxim 8 repetari, NU 40, NICI MACAR 10!

10 flotari = PREA MULTE.

Legi greutati de tine si faci 8. POTI peste 8, maresti greutatile legate.

p.s. : si muschii se fac in cel putin 1-2 ani, nu intr-o luna.

| Cosmin86 a răspuns:

Ma documentez de ani de zile, de aproape 10.

http://dieta.romedic.ro/aliment/banane

Asa e, nu are 2 grame de proteine, are chiar mai putin.

ALa e un site OFICIAL, cu articole scrise de medici sportivi, nutritionisti, etc.

http://www.gradinamea.ro/Beneficiile_nutritive_ale_bananei_3146_550_1.html

Aici ai alt site, unde spune clar: "O banana mare (25 cm) contine 602 mg potasiu si numai 140 calorii, 2 g proteine, 4 g fibra si 36 g carbohidrati. "

Deci o banana MARE are 2 grame, una normala are 1.29.

In schimb o friptura de 200 de grame de 22 de grame de proteine.

Parca 22 e "putin" mai mare decat 2 sau 1.2 :))

p.s. : "Tu fa in modul tau", fac in modul meu si am 43 in brat si 38 in antebra si la 95 kg fac tractiuni cu 30 kg legate de mine ( deci 125 kg ).

| Cosmin86 a răspuns:

100 de abdomene + 100 de flotari pe zi = reteta de COPIL FIRAV. PUNCT.

Copii mici si firavi care vor sa ramana firavi.

| Cosmin86 a răspuns:

Crezi ca daca te antrenezi serios, cu greutati mari, organizat, etc. devii o "bestie"? laughing))

| Cosmin86 a răspuns:

Ba ai cum, fara alimentatia potrivita te poti antrena 30 de ani si sa cresti foarte foarte putin.

p.s. : da, sunt "copil" de 30 de ani, cu 10 ani de sala.