| ROGUE07 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu cum sa ma inalt. Adica la 12 ani nu-mi prea convine sa am 1.52. vreau sa fiu ceva mai inalt, cu vreo 7-8cm sa zicem. ce pot face? in afara de baschet, handball, volei.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eşti în perioada de creştere şi dezvoltare a corpului uman.Creşterea depinde de cât de mult secretă corpul hormonul de creştere.
Acesta este secretat de corp în proporţie de 75 % în timpul somnului.
Deci tu ar trebui să dormi cât mai mult.
Restul de 25 % este secretat indirect prin consmul alimentelor cât mai sănătoase şi naturale (seminţe de orice fel,pepene,ouă,carne în special pui,curcan şi peşte,nuci, crucifere), prin diferite antrenamente (sporturi, cardio, jogging) cu menţionare că trebuie să fie cât mai intense pe o perioadă mai scurtă şi prin consumul unor suplimente(nu-ţi recomand la vârsta ta).
Un exerciţiu eficient e să te atârni de o bară imediat după ce te scoli sau fă-o măcar de 3 ori pe zi.

3 răspunsuri:
| Claudes a răspuns:

Astepti, sau practici un sport, cum ar fi innotul, inaltimea se poate mari pana la 18 ani, adica poti creste in inaltime pana la 18 ani.

| ROGUE07 explică (pentru Claudes):

Stiu treaba asta, da' vreau sa cresc mai rapid, intr-o luna - 2 cel mult 7cm. am mentionat ca nu vreau sa practic nici un sport, fac deja fotbal.

| nebunianuarelimite a răspuns:

Poti face baschet sau astepti sa cresti.