| benga94 a întrebat:

Vreau si eu citeva sfaturi utile, orice, ca de exemplu daca pun ceva muschi pe mine si ma las de sala 3-4 luni sa raman la fel nu sa se duca tot, aveam un amic la sala, 1 an jumate de sala cu suplimente nu steroizi sau alte porcarii, natural cum s-ar zice a luat proteina energizante vitamine etc se facuse bine piept brate spate s-a lasat de sala 4 luni si cind neam revazut nu il mai cunoasteam, cazuri asemanatoare am mai vazut tot asa dar chiar nu e nici un secret stiu si eu ceva care sa ramai macar o idee la fel nu sa se duca si munca si banii pentru citeva luni de repaus, ca se intampla se iveste o problema si nu poti face sala 3 luni ce faci se duce tot? Ma cam descurajat...nu prea ma mai trage inima de sala ca la inceput, acum nu stiu ce sa zic astept pareri sfaturi utile!

13 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Ce bine imi pare ca ai pus intrebarea asta.sunt niste musculosi pe aici, care iau cu carul proteine si creatina, si nu le venea sa creada ca scade masa musculara daca te lasi de antrenamente...cu o alimentatie corecta, si tras de fiare, cu toate ca merge mai greu.

| TheRomanianWolf a răspuns (pentru express11):

Serios? Unde au zis specialistii asa ceva?

Cand te lasi de antrenamente e NORMAL sa scada masa musculara, INDIFERENT ce ai folosit sau nu.

Se numeste "stare catabolica".

p.s. : creatina si proteine se gasesc si in mancare, deci toata lumea "ia cu carul", ca nu sta nimeni nemancat.

Sincer, nu mai comenta la sport! Nu intelegi nimic din ce zic altii, dar ii critici si ignori orice argument.

| express11 a răspuns (pentru TheRomanianWolf):

Asta s-o credeti dumneavoastra.stiam de faza cu proteinele si creatina, de mult timp.cand te lasi de antrenament 3-3 luni nu se vede nimic. oricum nu ma intereseaza.o zi buna!

| TheRomanianWolf a răspuns (pentru express11):

Scade putin, nu chiar tot. La mine nu a disparut tot nici dupa 1 an de pauza.

Si asta nu are nicio legatura cu "proteine si creatina", si fara SCAZI LA FEL.

http://www.topculturism.ro/pauzele-totale-de-antrenament

Citez : "La polul opus este Ronnie Coleman, detinatorul a 8 titluri de Mr. Olympia, care ia 3 luni de pauza totala de antrenament si alimentatie corespunzatoare, dupa fiecare concurs. "

Si tot masiv e.

Deci : mituri, povesti si aberatii spuneti.

O zi buna. si repet : nu mai comentati la sport!

| express11 a răspuns (pentru TheRomanianWolf):

Alimentatie corespunzatoare.din pacate sunt obligat si fac sport in fiecare zi,asta fiind specificul pregatirii mele profesionale, de aceea nu sunt de acord cu proteine, creatina, etc., ci de forta bruta.o zi buna.

| FitnessTrainer a răspuns:

Ca sa nu pierzi masa musculara trebuie sa iti optimizezi alimentatia in functie de activitatile pe care le ai, astfel incat sa te mentii. Ca sa nu apara atrofierea musculara trebuie totusi sa ii antrenezi. Poti sa faci sala de doua ori pe saptamana si te vei mentinehappy (Merge chiar si o data in unele cazuri).Mi se pare normal ca daca nu te antrenezi luni de zile si alimentatia e la fel sa te ingrasi si ca muschii sa "scada".

| benga94 explică (pentru FitnessTrainer):

Pai la persoana care zic eu a slabit foarte tare,nu sa ingradat,vreau o recomandare ca suplimente ce sa iau,nu stiu, am inteles ca cel mai bun ca supliment ar fi animal pack, o proteina, ceva tribulus, astept sfaturi!

| FitnessTrainer a răspuns (pentru benga94):

Dar tu vrei suplimente pentru ca faci sala, nu pentru ca faci pauza, nu? Obiectiv:crestere masa musculara?

| benga94 explică (pentru FitnessTrainer):

Da asta e obiectivul, dar sa fie ceva bun care in caz de pauza 1-2 luni sa nu se duca tot ca si cum spargi un balon, adica na e logic sa se lase muschii o data ce nu ii pui la treaba dar nu asa consecutiv acum esti de 100 de kg si dupa ce te lasi te faci de 65 de kg

| FitnessTrainer a răspuns (pentru benga94):

Doar daca iei steroizi se va intampla astalaughing (Nici atunci nu scazi atat). Poti sa iei creatina si izolat proteic de la whey. Daca esti ectomorf si slab poti sa iei un gainer gen serious mass. Totusi, inainte sa-ti cheltuiesti banii pe suplimente asigura-ti o alimentatie foarte buna. Bafta big grin

| benga94 explică (pentru FitnessTrainer):

Creatina am inteles ca nu e buna, doar sa iau ceva proteina sau animal pack si dupa sa iau tribulus, nu sunt slab am vreo 65 de kg la 1, 68 inaltime

| FitnessTrainer a răspuns (pentru benga94):

Mi se pare prea tare animal pack pentru inceput. Daca nu vrei sa iei creatina, poti sa iei la inceput doar niste izolat proteic de la whey + niste vitamine, iar restul din alimentatie.

| Tarabostes a răspuns:

Si 2 saptamani daca nu mai faci nimic incep sa ti se inmoaie muschii si daca vei avea aceesi alimentatie care o aveai cand faceai sala, te vei ingrasa rau.