| inatorul a întrebat:

Salutare, am 15 ani sunt baiat si as vrea sa stiu care este perioadada optima de a merge la sala pe saptamana, adica de cate ori este optim pentru varsta mea.

5 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Pentru inceput de 4 ori este ok. Vezi sa iti antrenezi toate grupele musculare cel putin odata.
Poti sa te duci si de 3 ori daca faci push-pull-legs.

| laurentiutirei a răspuns:

Nu conteaza de cate ori te duci la sala pe saptamana atata timp cat lasi corpul sa se refaca
du-te de exp luni, marti la sala fara pauza si miercuri faci pauza dupa joi, vineri dupa pauza sambata si duminica maxim 2 zile te poti antrena fara pauza dar grupe diferite nu 2 zile numai piept brate! intelegi ce vreau sa zic grupe diferite de muschi pentru a nu te supra antrena succes.

| Shadow136o a răspuns:

Salut! Am și eu 15 ani. Ce înălțime ai? Eu am 1.70, sunt cam slăbuț, in fine.
Ideea este următoarea
Antrenorul mi-a recomandat mie sa fac de 3 ori pe săptămână, adică luni, miercuri, vineri. O ședință ar fi o ora jumate, dar poate fi și 2 ore. Cu timpul, mie îmi mai arata unele exerciții. La unele exerciții e bine sa începi cu 10 sau cu 15 (numărul greutăților, ai sa vezi ca vor fi numerotate din 5 în 5). Dar fii atent! Ai grija la modul cum lucrezi, îți poate afecta creșterea. Multa bafta! Sanatate!