| alex495 a întrebat:

Salutare. Am luat gainer la sala si acum as vrea sa iau alt supliment, dar nu stiu care ar fi mai bun pentru mine fiind ectomorf. Tot ceva cu aport de calorii mi ar trebui. M ati putea ajuta cu un sfat ce supliment sa iau?

16 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

In primul rand: de unde stii ca esti ectomorf? Poate doar nu mananci cat trebuie.

Ai mancat tu 4 fripturi pe zi + 2 shaorma + 2 meniuri KFC zilnic timp de 1 an si nu ai crescut in masa+grasime?

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

Mananc la cantina universitatii ciorba, plus felul 2 pilaf cu ciuperci cu snitel de 100 de grame si inca 100 de grame de cotlet de porc ( e un exemplu) la pranz si la cina plus gainer care imi da 1600 cal pe portie si de abia pun 2 kg pe luna pe mine. E adevarat, nu mananc dulciuri sau junk food, probabil as pune mai mult daca as manca orice dar mananc doar mancare gatita ( feluri de mancare clasice). Si la mic dejun mai imi iau vreo 400 de cal. E clar ca s ectomorf, daca n as lua gainer as stagna, dar vreau altceva, m-am saturat sa mi fac shake dim si shake seara, prea multe shake uri de facut?

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex495):

O ciorba, un snitel mic si un cotlet mic + pilaf = 1600 kcal? Cred ca 600 kcal vrei sa spui happy

" E clar ca s ectomorf", tu mananci mai putin decat sotia mea care are 58kg.

Mananca de 4 ori ce-ai scris mai sus. Adica 4 ciorbe, 4 cotlete, 4 snitele (eu am mancat si 10 intr-o zi), 4 portii de pilaf cu ciuperci.

Mananca macar 6 luni asa.

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

La cantina totul e cantarit, 100 g portia ca la restaurant. Nu mi se pare putin. Sunt 300 g de mancare la felul 2. Eu la 70 de kg atat pot manca plus ciorba aia la o masa, mai mult nu are unde sa intre happy

| cristiww a răspuns (pentru alex495):

Gainer de 1600cal? ce gainer e? cat reprezinta o portie?

| alex495 explică (pentru cristiww):

Pai luam 4 cupe pe zi, cam 100 si putin de grame portia parca

| cristiww a răspuns (pentru alex495):

Din 100g nu ai cum sa iei 1600cal nici daca ar fi 99% margarina, nici macar din 200g nu ai cum sa iei 1600cal deoarece 1g proteina si 1g de carb furnizeaza 4cal. O portie de vreo 300-350g ar fi fost mai aproape de adevar, cred ca te-ai lasat inselat de reclamele la unele produse care zic "portia are 1250cal" dar lumea nu citeste si ca pentru asta trebuie sa iei 250-300g de praf.

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex495):

Cum sa nu, eu la 70 kg mancam 3 fripturi pe zi + 3 farfurii de paste si orez. Si mai mancam si intre mese (nuci, migdale, caju, oua, branza, etc.).

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

Pai daca e sa pun asa si eu mananc 3 fripturi pe zi plus multe alte chestii. Doar ca se pune foarte foarte greu. Eu vin dupa o dieta fara sucuri si dulciuri sa dau jos burta, de abia dupa 2 luni si de sala am ajuns la greutatea mea de dinainte cand aveam burta de la sucuri. Slabisem pana la 64 de kg. Acum ma intereseaza ce supliment sa iau? Sa raman tot pe gainer sau exista ceva mai bun pentru un ectomorf?

| alex495 explică (pentru cristiww):

Asta e gainer ul, nu s cal scrise in primul rand al tabelului in paranteza?

| cristiww a răspuns (pentru alex495):

Ai 410kcal (1710kJ) la 100g. Ce e scris in paranteza, 1710 sunt kilojouli :

"Kilojoulul, ca si kilocaloria, este o unitate de masura a valorii energetice. O kilocalorie este echivalenta cu 4, 18 kilojouli. Diferenta dintre ele este ca, in timp ce prima reprezinta o unitate de masura non-metrica si corespunde valorii de masa pound, cea de a doua este o unitate de masura metrica, ce corespunde kilogramelor."

Deci cum am banuit mai sus, undeva a fost o eroare din partea ta. La 4cupe (132g) ai fix 541 calorii nu 1600. Pentru 1600 cal ai fi avut nevoie de vreo 400g produs (390 mai exact) adica vreo 11-12 cupe... Daca ti-ai socotit caloriile si nu stiai care e problema, raspunsul e ca ai avut cu ~1000 de calorii mai putine in realitate.

Parerea mea e sa nu mai cumperi gainere ci o pudra proteica ( minim 70% proteina), apropo.....CUM SA DAI 180RON pe 2.5kg de gainer? "dincolo era mai ieftin"...

Iti iei de pe My protein Whey protein (la 50ron/kg ca baiatu) si de restul mananci mancare si iesi mai castigat. NU mai ascultati sfaturile "prietenesti" ale celor de pe Youtube, ca ei au interes sa vanda suplimente, nu ii pasa nici lui Andu Preda nici lui Angel de rezultatele tale si de banii tai din buzunar.

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex495):

Gainer-ul e cel mai bun. Sa adaugi si creatina, daca n-are.

| alex495 explică (pentru cristiww):

Mi au zis niste prieteni ca cele vechi de la my protein care nu se mai gasesc la noi erau bune ca nu aveau sucaroza ( nu stiu daca am scris bine, era vorba de indulcitori) si astea ar avea in abundenta. Deaia am cumparat de la genius

| cristiww a răspuns (pentru alex495):

Uite, pentru cine doreste calorii multe, neaparat neaparat, ai Gain Fast 4.5kg 199RON. Produsul promite 3100cal, dar e marketing aici, "Pentru a obtine 3100 cal (150 g proteine, 596 g carbohidrati, 15 g grasime) urmati urmatoarea reteta: 500 ml lapte degresat, 6 masuri (275 g) de Gain Fast, 3 albusuri, 1 cupa de inghetata, 4 lingurite de lapte praf, 5 lingurite de miere, 2 banane, 1 ceasca de fructe boabe."

In realitate, portia simpla, e de 229g produs si 875cal.

| alex495 explică (pentru cristiww):

Mersi frumos de reteta, am vazut pe yt la angel gainer ul ala de 2000 de calorii, ce parere ai? Proteine din astea am luat in prima luna, dar neavand blender si dupa un calcul simplu cu ingredientele alea ies putin mai scump decat cu gainer chiar daca sunt infim mai putine calorii la gainer ul din comert