| Rrazvy a întrebat:

Salutare. Am nevoie de sfatul cuiva, care sa aiba ceva experienta in bodybuilding.
Fac sala de 3 luni si trebuie sa imi schimb programul de antrenament, dar acesta sa fie de 5-6 zile pe saptamana.
Programul meu a fost: Luni: Piept; Marti Spate + Umeri; Miercuri: Picioare; Joi: Piept; Vineri: Biceps + Triceps.
Abdomenul il lucrez de 3 ori pe saptamana.

Mai vreau sa stiu si:
Cam ce ar trebui sa mananc?
Cate exercitii sa lucrez la o grupa musculara?
Dupa cat timp de masa musculara ma voi putea apuca de definire?

Va rog sa ma ajutati.
Dau FUNDA.

10 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Nu sunt bun in asa ceva, dar am cautat suficient, pentru a stii niste chestii despre alimentatie.
In primul rand, MULTE persoane care zic sa slabesti, ca e bine, sa ti dieta, etc, nu stiu despre ce vorbesc.
De ce, pai sa-ti explic.
Corpul care nevoie, cum stii bine, de energie, pentru ca fara energie, nu poti sa faci nimic.
Cum faci rost de energie?
Prin somn, mancare, si alte cateva lucruri.
Cum ai putea sa faci exercitii, daca mananci 2-3 firimituri, si esti mort de foame, asa ca n-ai energie?
Am vazut pe net, un video, de la un tip care se ocupa cu asa ceva: Mike Chang's Six Pack Shortcuts
Intr-un video de-al sau, explica chestia asta, si spune, ca pentru a creste marimea muschilor, si tu, ca om, nu la innaltime, ci a creste in muschi, trebuie sa mananci mult, cat mai mult.
De ce?
Pentru ca sa zicem ca dai jos 300 de calorii, si mananci 300 de calorii, ce ai rezolvat?
Ai dat jos ce ai mancat, nu-i nici o chestie, nu?
Asa ca daca mananci 1000 si dai jos 500, raman ceva acolo, si cu ajutorul exercitiilor, cresti in dimensiune.
Si da, asta m-a ajutat si pe mine, o spun din experienta, nu m-a ajutat foarte mult pentru ca nu fac sala, si nici nu-mi petrec ziua facand exercitii, dar da, asta pe mine m-a ajutat.
Acum, e alegerea ta ce diete iti alegi, pe cine asculti, etc.

| ForFun a răspuns:

Ca sa stii si tu vreo 30%consta in antrenament si restul de 70% este dieta adica ce mananci. Daca vrei mai multe informatii lasa mesaj sunt mult de spus.

| Cosmin86 a răspuns:

Scoate pieptul de joi si lasa zi libera.

Daca tu luni faci piept, joi nu-l poti face 100 % ( daca poti, inseamna ca l-ai antrenat prost luni ).

Ramai la o grupa pe saptamana, dar o faci 100 %. Joi faci pauza ( dupa 3 antrenamente cum ai pus tu acolo, ai nevoie de pauza ).

Ar trebui sa mananci proteine si carbohidrati, 4 mese pe zi. + inca 1-2 mese din fructe si grasimi sanatoase ( sa ai 5-6 mese in total pe zi ).

Cate exercitii, depinde de grupa. La grpuele mici ( biceps, triceps, umeri, etc. ) faci 1-2 exercitii a cate 3-4 serii, sa nu depasesti 8 serii in total. La grupele mari ( piept, spate, picioare ) intre 12-20 de serii

| greyhound a răspuns:

Luni piept triceps
marti spate biceps
miercuri pauza
joi umeri trapez
vineri picioare
3 exercitii per grupa
La alimentatie e prea mult de spus ca sa-ti scriu, cauta pe internet articole despre asta
Definire faci cand simti nevoia

| TudyCFR a răspuns:

Vezi pe facebook cauta sau pe you tube sunt expertii in sala si le cauti blogurile...

| khwewljewew a răspuns:

Salut. Incearca Luni - Piept. Mari - Biceps, Triceps. Miercuri - Spate. Joi - Umeri, Trapez. Vineri - Picioare. Sambata/Duminica pauza. Redu foarte mult din alimentatia ta prajelile si cele care contin mult ulei. Mananca cat mai multe legume. Ouale de prepelita sunt foarte bune, pieptul de pui la gratar, orez fiert (de preferat brun). Batoane energizante pe care le cumperi de la sala. Si cel mai important lucru: somnul! Sa dormi pe zi cateva ore.

| Cosmin86 a răspuns (pentru khwewljewew):

NICIODATA nu faci spatele in ziua consecutiva dupa biceps ( sau pieptul in urmatoarae zi dupa triceps )

mai documenteaza-te si tu, ce naiba

| AlexandruGeorgeNita a răspuns:

Presupun ca ai facebook. Cauta-l pe Lazar Angelov ii lasi un mesaj si vorbesti cu el happy este Bodybuilder.

| Ene_Mihnea_1982 a răspuns:

Cauta pe youtobe