| Mihαi a întrebat:

Câte grame de proteina Whey trebuie să consum după exercițiile fizice pentru creșterea masei musculare?
De asemenea, câți ml de apă pot pune pentru a ieși compoziția optimă?

Răspuns Câştigător
| AlexElektro1987 a răspuns:

Ca sa cresti in masa musculara, in jur de 1.2-1.5g/kg corp. Dupa un anumit timp si rezultate vizibile, o sa cresti aceasta cantitate, iar aceasta cantitate trebuie luata in decurs de o zi, nu toata dintr-o data.
Incearca sa iti iei aceasta cantitate zilnica de proteine in mare parte din alimente, nu din suplimente.
Apa e de preferat sa pui cat scrie pe ambalajul produsul ( maxim 300ml ), asta daca ai luat o pudra care are o anumita aroma, daca nu, pui cata vrei tu dar de preferat nu prea multa pentru ca nu te ajuta cu nimic.

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ai mai pus o intrebare legata de asta.

Pui 2 intrebari de ceva ce conteaza 10% (atat conteaza suplimentele) si ZERO intrebari legate de alimentatie, care conteaza 90%.

De-aia esueaza majoritatea incepatorilor... ca habar nu au prioritatile.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu conteaza cand bagi proteinele, trebuie doar sa le bagi in timp ce vrei sa pui masa. Studiile se cam bat cap in cap dar pe la 2g/kg de masa corporala ar trebui sa fie ok. Cantitatea asta se refera la aportul total de proteine nu doar ala pe care il iei din suplimente.

Cat despre apa e irelevant, poti pune cata vrea sufletul tau.