| claudiuever a întrebat:

Cate puncte valoreaza o victorie la baschet sau egal sau infrangere daca este cazul?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Depinde de campionat, dar, in general, o victorie inseamna doua puncte. In ceea ce priveste egalul, din nou depinde de campionatul tarii respective, dar, in general, daca echipele nu pot fi departajate la finalul celor 4 sferturi, se intra in prelungiri unde, intr-un final, se va decide o castigatoare. Castigand meciul in prelungiri, primesti 2 puncte. Infrangerea nu se puncteaza.