|

Salutare, Dacă fac pauza o luna de la sală, voi scădea în masa musculară?

Răspuns Câştigător
| a răspuns:

O sa pierzi doar volum, din cauza ca pierzi apa retinuta in muschi, si pierzi forta. Muschii se pierd in 2-3-4 luni, nu intr-o luna.

24 răspunsuri:
| a răspuns:

O luna de zile este fix apa de ploaie.Mor cand vad niste copii ca se baga sa dea raspunsuri la niste intrebari dintr-un domeniu in care ei sunt efectiv paleta.Muschii nu se pierd nici in 4 luni cum ti-a zis domnisorul cu fundita, muschii se pierd in ani.Zic sa nu facem confuzie intre volum, forta si masa musculara.Inca o chestie, daca nu te mai antrenezi ce ''ajuta'' la pierderea mai accelerata a masei musculare este cresterea in greutate.Pentru ca celulele de grasime ''ataca'' fibrele musculare.In special in zona abdominala este ''crima''. Daca urmaresti evolutia si involutia unor sportivi care aveau un corp de Hercule, apoi s-au lasat si au luat kilograme de grasime pe ei, iar apoi au slabit prin regim, acum arata ca niste oameni obisnuiti.In schimb daca nu te ingrasi dupa ce te-ai lasat de ridicat greutati (chiar daca slabesti ulterior), masa musculara se pastreaza mai mult timp.

| a răspuns (pentru siriusblack98):

Muschii se pierd in ani? Arata-mi un studiu care indica asta, abia astept sa-l citesc.

| a răspuns (pentru sayWhaaat):

Ai internet la dispozitie, intereseaza-te, aprofundeaza, nu-mi pierde mie timpul cu ineptiile si aberatiile tale.

| a răspuns (pentru sayWhaaat):

Eu am facut o pauza de cativa ani si aveam masa musculara aproximativ la fel. Bine, am avut in continuare o alimentatie bogata in proteine (cel putin 2 fripturi pe zi).

| explică (pentru siriusblack98):

Mulțumesc mult pentru răspuns, îmi pare rău de fundă, am dat-o cui nu merita

| a răspuns (pentru siriusblack98):

Hai ca ai vorbit daca e

| a răspuns (pentru Spidermon):

Stai linistit ca nici el nu merita funda. Daca nu ai pierde masa musculara pe parcursul unor cateva luni, de ce m-as mai duce zilnic la sala? Nu mai bine as merge 9 luni da, 3 luni pauza? Desigur ca masa pe care o pierzi pe parcursul unor cateva saptamani NU E SESIZABILA.

| a răspuns (pentru Fierăstrău_Georgică_1995):

Are dreptate cosmin, chiar esti un copil mic care vorbeste si el sa nu adoarma.N-ai treaba cu sportul, asta se vede clar.Din raspunsurile tale imi dau seama ca esti paleta total.Intoarce-te in lumea fanteziilor si nu-mi pierde mie timpul pretios cu prostiile tale.

| a răspuns:

Daca te alimentezi echilibrat si sanatos, mananci la ore fixe, nu. E esentiala si miscarea. happy

| a răspuns (pentru Nume6):

Ce intelegi tu prin "te alimentezi echilibrat"?

| a răspuns:

Da, dupa aproximativ 2 saptamani incepi sa pierzi.

Serios? Incepi sa pierzi dupa 2 saptamani?

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| a răspuns (pentru Cosmin86):

Esti sigur ca nu tu esti copilul mic care isi da cu parerea? MUSCHII SE ATROFIAZA DACA NU II FOLOSESTI. E ceva normal sa incepi sa pierzi dupa cateva saptamani. Ai facut pauza de cativa ani si ai avut masa musculara la fel? Buna gluma, s-ar putea sa nu fii avut ce sa pierzi.

Da, normal ca se "atrofiaza", dar nu dupa cateva saptamani. Asta depinde de mai multi factori: genetic, ALIMENTATIE (cel mai important, probabil in viata ta n-ai mancat 4 fripturi intr-o zi si sa repeti asta ani de zile), stil de viata, etc.

Serios? Nu am avut ce sa pierd? De-aia la 95kg faceam (si fac) tractiuni cu 30kg legate de mine.

Copil pampalau si firav, ne explica el cum e cu atrofierea!

Pai daca FACI sport e normal SA NU PIERZI. Dar daca pici la pat, te internezi la spital din nu stiu ce cauza, nu vei incepe sa pierzi?

Răspuns utilizator avertizat
| a răspuns (pentru RAY):

? Aia au facut cumva sala si s-au lasat? Am citit doar printre randuri, te rog pune ceva care sustine ca NU PIERZI MASA MUSCULARA daca te lasi de sala, ca despre asta vorbeam, nu despre oameni care tin dieta.

Dar NU asa repede cum spui tu. Ia cauta pe net despre "memoria musculara", sa vezi ca daca faci 1 an pauza, dupa 2 luna revi la normal.

Multi sportivi profesionisti (adica aia care traiesc din asta) iau pauza COMPLET dupa un concurs. Coleman (cel mai musculos 8 ani la rand) lua 3 luni pauza COMPLET dupa fiecare Mr Olympia.

Uite un articol pe tema asta:
https://www.topculturism.ro/pauzele-totale-de-antrenament/

Acolo iti explica si de pauzele de 3 luni ale lui Coleman, care are totusi 8 titluri de Mr Olympia, cred ca doar Arnold mai are atatea.

Si tu crezi ca persoana care a intrebat are experienta lu Coleman?