| Ciobanu_Emilian_1999 a întrebat:

Fac sala de 3 saptamani si vreau sa iau proteine pentru a creste in masa musculara. Sunt incepator, am 15 ani, 1.77 si aproximativ 60-65 kg. Cum pe piata sunt foarte multe proteine, nu stiu ce ar trebui sa iau. De asemenea, vreau sa ma incadrez intr-un buget modest. Ma puteti ajuta va rog? Vreau cat mai multe detalii despre proteine si care ar fi "cea mai buna".

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ar trebui intai sa inveti sa mananci, aia conteaza 90 %.

Suplimentele conteaza 10 %.

E o greseala tipica de incepator, sa se concentreze pe ceva ce conteaza doar 10 % si apoi sa se vaite de rezultate.

Ce alimentatie ai? Cate mese ai pe zi?

Mananci PROTEINE la fiecare masa? Dar carbohidrati inainte si dupa antrenament?

Consumi proteine cu absorbtie lenta inainte de culcare?

| 1cristian1990 a răspuns:

Eu m-as axa pe proteine naturale si sa mananci bine! Cauta alimentele care contin mai multe proteine(seminte, naut, boabe de soia, seminte de canepa)! Sau am auzit de podusele astea herbal-life, se lauda ca sunt naturale si contin proteine multe!

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1cristian1990):

Herbalife sucks laughing

Toate proteinele sunt naturale, nu trebuie sa dai la herba o gramada de bani.

| 1cristian1990 a răspuns (pentru Cosmin86):

E adevarat ca sunt scumpe! Dar fiecare dupa considerent si posibilitati! Or fi toate naturale daca zici tu, procesarea e problema si de unde si din ce sunt loate proteinele acestea, corpul le asimileaza, nu e problema de asta, te faci mare si pufos! :p

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1cristian1990):

Poate tu te faci mare si "pufos".

De cati ani faci sala si nutritie, de ai ales tocmai herbalife ( in loc de sa zicem optimum nutrition )?