| anonim_4396 a întrebat:

Salutare la toti, sunt un baiat de 20 de ani 1, 84 x 1, 15 kg si as vrea sa incep sa ma antrenez ca sa ajung strongman dar habar nu am de unde sa incep si mai ales ce alimentatie trebuie sa am si ce suplimente sa iau, am facut eu un an de sala 2010-2011 dar m-am lăsat dar tot reusec sa fac 3x15 rep cu o haltera de 20 kg, si inca ceva nu vreau sa vad raspunsuri de gen ca esti prea mic sau nai sperante, va fac un exemplu hafthor bjornsson o inceput sa se antreneze la 20 de ani si era slab bata juca baschet si din cauza unei acidentari nu a mai continuat si a inceput sa se antreneze pentru strongman impreuna cu Magnús Ver Magnússon, imi cer scuze daca am facut greseli gramaticale, am crescut de mic in tara straina si nu excelez in gramatica limbii romane.

13 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

1,15 kg? saracul de tine.e mai grea o sticla de cola decat esti tu laughing

| Hank89 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Sa-ti spun ceva eu intr-un singur an am pus pe mine 30 kg usor daca vreau pot mai mult.

| Cosmin86 a răspuns:

Cum adica 15 rep? Pentru strongman faci 2-3 repetari pe serie. Poti mai multe, maresti greutatea!

Ce naiba sunt alea "15 repetari"? faci aerobic cu greutatile, ce naiba!

| Hank89 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu nu sunt inscris la sala, am acasa 2 haltere de cate 20 de kg si cu alea fac.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hank89):

Acasa nu faci strongman... acasa pierzi vremea. Ce naiba sa faci cu 20 kg.

Sa ajungi la 200-300 kg, atunci faci strongman.

| Hank89 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmin86 poti sa-mi trimit prin mesaj privat sau scriel direct aicia id tau de messenger sa vorbesc ceva cu tine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hank89):

Pune id-ul si-ti dau add

| Hank89 a răspuns (pentru Cosmin86):

Hank_tank89

| paulmicutz a răspuns:

Nu conteaza inaltimea, dar sincer esti prea usor laughing, eu fac la piept cu 110 5 repetari singur 1 cu ajutor. Si am 17 ani. Conteaza mult de gena care esti tu. Unii cresc in masa musculara repede altii in definire sau unii deloc. Suplimente nu ti-as recomanda in primul an, mai bine trage tare in primul an si dupa poti sa bagi niste proteine ceva in tine.

| Cretu_Daniel_1985 a răspuns:

Eu zic sa incepi sa mananci mult ca sa pui in grasime si dupa aceea poti sa mergi la sala, pentru ca nu poti sa ridici diferite greutati daca tu nu ai cel puti 60 kg

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cretu_Daniel_1985):

Cel mai idiot sfat posibil... degeaba pune kg de grasime, NU POTI incorda grasimea.

Decat sa se ingrase, mai bine pune KG DE MASA MUSUCLARA.

| Hank89 a răspuns:

Am gresit cand am scris nu cantaresc 1, 15 dar 115 kg

| JohnnyBi a răspuns (pentru Hank89):

Stiu, faceam si eu haz de necaz laughing.