| Tomita_Sebi_A._2001 a întrebat:

Salutare, ma poate lamurii si pe mine cineva cu tipurile somatice? Eu fac sala de aproape 2 luni, prima luna nu am pus nimic pentru ca nu eram in surplus caloric, eu m-am apucat pe 15 ianuarie iar pe 11 februarie am vazut ca trebuiee sa fiu in surplus ca sa pun iar acum de la 58, 1 am 61, 2 de kg. ce tip somatic as putea fi? 33 in brat, lat in umeri dar nu prea am grasime

2 răspunsuri:
| DanielHX a răspuns:

Nu conteaza tipul somatic. Sunt multe metode prin care iti poti calcula cate calorii consuma corpul tau facand nimic intr-o zi normala. E TOTAL GRESIT sa crezi ca vrei creste in surplus caloric, nu e vorba de calorii, e vorba de macronutrienti deoarece 1 gram de proteina = 4kcal, la fel si un 1g de carbohidrati = 4kcal. Daca esti incepator prima oara incepe cu o perioada de definire si dupa te axezi pe cresterea masei musculare fara sa pui si masa de grasime. Pentru greutatea ta trebuie sa consumi in jur de ~120g proteine cu antrenamente intense (fara ego-lifting) pentru a obtine hipertrofie.

| Tomita_Sebi_A._2001 explică (pentru DanielHX):

Dar eu daca m-am ingrasat asa repede, nu cred ca sunt ectomorf nu?