| NYØ2002 a întrebat:

Ma simt cam pitic la varsta de 17 ani jumate.In august am fost la medicul de familie si m-am masurat descult si imi dadea 168 si eu ma asteptam sa am 170-, 172 si eu ma simteam cam amagit.Eu am neamuri inalte dar faza este ca mama ma trage in jos ca are cam 155-159, dar tata are 180.Eu nu stiu sigur daca o sa ajung la 175 ca am facut un calcul genetic. Oare daca ma apuc primavara de baschet adica sa imi iau o minge si sa ma duc in fiecare zi pe teren ma voi inalta?

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Elelei a răspuns:

Mama te trage in jos? Esti caraghios. Mai ai de crescut. Fa sport, fa inot.

| mariusalex2019 a răspuns:

Vezi neamurile din partea mamei ce inaltime au se poate mostenii genetic, da cred ca sportul te dezvolta.

| Frank51 a răspuns:

O sa mai cresti putin pana pe la 23 de ani deci esti ok. Ai mei au aproape 160, eu am 168, deci i-am depasit destul de mult.

Bula
| Bula a răspuns:

Cu calcaiul impreuna mai ai 2-3 cm in plus.
Daca te apuci de baschet, (dar si fara) mai poti creste cativa cm pana la varsta de 22 ani.

| NYØ2002 explică (pentru Frank51):

Pai e si normal daca ambii tai parinti au aceeasi cm sa fii mai inalt ca ei.Ca calculezi 160+160=320+13= 333÷2=166,6 pe aproape se mai intampla

| RAY a răspuns:

Nu,conteaza alimentatia in primi ani, sportul nu inalta, dar e extrem de sanatos

| NYØ2002 explică (pentru RAY):

Pai de obicei conteaza cel mai mult Pe locul 1 genetica 2.Alimentatia si 3 sportul/Basketul ca multi care sunt la baschet se inalta si parinti lor sunt mici de statura.

| RAY a răspuns (pentru NYØ2002):

Asa e,sunt foarte multe gene implicate,nu este usor, organismul uman este extrem, extrem de complex, in china se fac operati de crestere in inaltime mai ieftine, multi apeleaza ei si fiind mai mici de inaltime

| Frank51 a răspuns (pentru NYØ2002):

De unde ai scos calculul?

| NYØ2002 explică (pentru Frank51):

Asa se calculeaza genetica la baieti cauta si pe net

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

O observatie = nu este ceva stiintific aceste calcule

| Mogiojojo a răspuns:

Nu stiu daca vrei sa ma asculti sau nu, adica e treaba ta dar iti zic ca fosforul e bun pentru cresterea in inaltime deci cauta alimente cu fosfor sau suplimente care contin fosfor. S-au facut studii si tarile cu oameni inalti au o alimentatie bogata in fosfor.
Alimente: cacao bio, seminte mac, seminte de floarea soarelui sau dovleac, nuci, sardine, cereale.