| girafa12345 a întrebat:

Mi-am impus sa ma apuc de miscare pana la vara sa scap de grasimea nedorita. Acum am 66kg si o inaltime de 1, 60.
Imi propun sa fac 5 zile pe saptamana cardio 40 de min si 3 zile pe saptamana exercitii pentru muschi acasa.
Ca si dieta vreau sa tai orice snacsuri, cipsuri, sucuri acidulate si dulciuri in general. Ce sugestii mai aveti, as vrea sa stiu de la cei care au reusit sa slabeasca.
Cam cat pot slabi pe luna cu aceasta rutina?

4 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Painea alba, pastele fainoase, prajelile de orice fel si dulciurile poti sa le elimini sau sa le reduci. Alta sugestie e sa cauti pe Youtube niste exercitii de pilates, blogilates are foarte multe video-uri pentru orice partea a corpului si te ajuta sa te tonifiezi.

| BunaZiuaMerio a răspuns:

Si eu vreau la fel sa slabesc pana in vara sa nu mi se vada,, pectoralii" si,, abdomenul" daca intelegi ce vreau sa spun.Eu am 1.70 si 60 kg si vreau sa scap.Acum mananc decat dimineata cereale cu lapte si dupamiaza pe la 11:30 inainte sa plec la scoala un sandvis cu branza sau ciorba. Uneori nimic.Mai mananc pe la scoala o pizza sau un covrig de la chiosc.Seara mananc ce imi pregateste mama.Azi spre exemplu am mancat cartofi gratinati, bagheta cu usturoi si piept de pui.Acum poti manca orice dar sa nu fie trecut de ora 6:00-7:00 seara.In functie de cand ai timp sa mananci.

Daca faci si exercitii slabesti sigur.Mult succes si sper ca te-am ajutat.P.S. sper sa scap si eu de grasime?

| AnastasiaK a răspuns (pentru BunaZiuaMerio):

Unul mai paralele ca altul laughing In primul rand, daca la 1, 70 si 60kg nu ai abdomen vizibil, ar cam trebui sa-ti pui problema cresterii in masa musculara, nu a slabirii. E adevarat ca daca o sa slabesti destul, o sa se vada si asa, dar la fel de adevarat e si ca n-o sa fie deloc impresionant. Stii ce se spune despre aia slabi cu patratele?

Apropo, slabirea nu se face in functie de ora. Nu poti manca orice...sau bine, poti manca si orice daca vrei sa slabesti ca un idiot, intr-un mod nesanatos (in caz contrar ar fi indicat sa ai grija la CE mananci), dar oricum nu conteaza ora, ci CAT, mai exact daca esti in deficit caloric. Alimentatia ta e praf, te bazezi pe carbohidrati, cand in principal ar trebui sa ai in vedere proteinele.

Strict pentru cel care a pus intrebarea, ca sa nu mai formulez un raspuns separat: Nu exista "exercitii pentru muschi acasa" decat daca ai MINIM bara de tractiuni, bare paralele si greutati. Daca nu ai echipamentul asta, tot despre un fel de cardio vorbim.

| cristiww a răspuns (pentru AnastasiaK):

"Strict pentru cel care a pus intrebarea, ca sa nu mai formulez un raspuns separat: Nu exista "exercitii pentru muschi acasa" decat daca ai MINIM bara de tractiuni, bare paralele si greutati. Daca nu ai echipamentul asta, tot despre un fel de cardio vorbim"

Se pot efectua exercitii cu greutatea corpului dar rezultatele o sa fie minimaliste si pe o durata scurta de timp. Dar daca improvizezi (bine, aici tot la vorba ta ajungem, ca trebuie "echipament") se pot obtine rezultate in continuare dar tot pe o durata scurta de timp. Pana la urma tot greutati trebuie, si macar un copac de care sa te agati sa faci exercitii.